Stolica Apostolska: dostęp do wody pitnej podstawowym prawem człowieka

2021-09-21 12:19
woda
Autor: Pixabay

"Woda nie powinna być towarem, ponieważ jest uniwersalnym symbolem i źródłem życia" – powiedział przedstawiciel Watykanu przy ONZ bp John Putzer podczas 48. sesji Rady Praw Człowieka w Genewie.

Bp Putzer zaznaczył, że dostęp do wody pitnej jest podstawowym prawem człowieka, ponieważ jest ona niezbędna do przeżycia i tym samym stanowi warunek korzystania z innych praw. Podkreślił, że zapewnienie wszystkim ludziom urządzeń sanitarnych i czystej wody jest jednym z najważniejszych elementów promowania godności osoby ludzkiej, co zawsze było jednym z priorytetów Stolicy Apostolskiej. Odniósł się do raportu ONZ na temat praw człowieka, który uświadamia powagę globalnego kryzysu wodnego. Zdaniem watykańskiego dyplomaty pogłębia się on poprzez komercjalizację dostępu do wody, zmiany klimatyczne oraz pandemię COVID-19.

Biskup zaznaczył, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za przezwyciężenie tej trudnej sytuacji i zapewnienie wszystkim dostępu do wody pitnej i urządzeń sanitarnych. W tym celu potrzeba wspólnego i skoordynowanego wysiłku wszystkich państw członkowskich – powiedział hierarcha.

Według szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych w ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40 proc. Do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.

Źródło: Vatican News