Strożyska: trwają prace przy unikatowych freskach w kościele

2022-02-16 16:27
Kościół w Strożyskach Strożyska
Autor: Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licence: CC-BY-SA-3.0

Według specjalistów to unikat – należące do rzadkości, wyjątkowe freski z XIV wieku, z niepowtarzalnym motywem Drzewa Życia, są restaurowane w kościele Wniebowzięcia NMP w Strożyskach w gminie Nowy Korczyn.

Zarówno w Polsce, jak i na świecie takich polichromii zachowało się niewiele. Jak opowiada ks. dr Marek Wesołowski, proboszcz w Strożyskach, freski zostały odkryte zupełnie przypadkowo, podczas prac przy jednym z bocznych ołtarzy, gdy odpadł spory fragment tynku. - Ukazał się wtedy zarys malowidła. Zaprosiliśmy specjalistów, którzy pobrali próbki. Wykonano badania laboratoryjne i określono czas powstania fresków na XIV wiek. Do absolutnych unikatów należy np. Drzewo Życia – wyjaśnia proboszcz w rozmowie z KAI. Takich przedstawień jest kilka na świecie.

Odsłonięto m.in. Wniebowzięcie Matki Bożej, herby, w tym królowej Jadwigi, rycerza z łukiem, scenę związaną ze Zmartwychwstaniem Pana Jezusa.

Prace przy cennej polichromii trwają od ponad roku. Jedna ze ścian jest już wyczyszczona i zabezpieczona przed ewentualną utratą kolorów. Wkrótce rozpoczną się prace przy kolejnej ścianie. Dotychczas badania konserwatorsko-architektoniczne pochłonęły ok. 600 tys. zł. Kosztowne renowacje potrwają kilka lat.

Parafia w Strożyskach powstała w XII w. W 1378 r. Pakosław Pakosławic herbu Półkozic, zaufany dygnitarz Kazimierza Wielkiego, założyciel m.in. Rzeszowa, ufundował w Strożyskach mały gotycki kościół z olbrzymią obronną wieżą.

Według Jana Długosza, w tej miejscowości w XV w. znajdowała się szkoła oraz dom dla wikariuszy, a Strożyska należały do króla. Obecny kościół został zbudowany z kamienia w 1378 r. przez miejscowego dziedzica Michała.

Źródło: KAI