Gorzów Wlkp.: nadal prowadzone są zbiórki pieniędzy na odnowienie katedry po pożarze

2022-02-15 17:49
Katedra gorzowska
Autor: Kapitel/Wikimedia Commons Wnętrze katedry gorzowskiej

Nadal prowadzone są zbiórki pieniędzy na odnowienie katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim po pożarze, do którego doszło 1 lipca 2017 r. Większość prac konserwatorskich została już wykonana, a pierwsze nabożeństwo w odnowionej farze odbyło się 1 lutego ub. roku.

Po zakończeniu mszy św. 13 lutego prowadzona była zbiórka pieniędzy na odnowienie głównych zabytkowych drzwi zewnętrznych oraz jednych wewnętrznych.

Drzwi główne do katedry mają 104 lata. Zostały ufundowane w 1917 r. Neogotyckie dwuskrzydłowe drzwi wykonano w drewnie dębowym i ozdobiono żelaznymi okuciami. W zwieńczeniu wprowadzono krzyż równoramienny, a w górnych partiach skrzydeł herby Berlina i Brandenburgii. Na licu skrzydeł umieszczono żelazne, niekiedy srebrzone lub złocone gwoździe, nabywane w wyznaczonych punktach i przybijane do drzwi  – napisał Błażej Skaziński w artykule „Wystrój i wyposażenie kościoła Mariackiego do roku 1945”. Artykuł ukazał się w wydanej przez Archiwum Państwowe w Gorzowie Wlkp. książce „W głównym nurcie dziejów. Katedra Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim od końca XIII wieku do roku 2017”.

Proboszcz katedry ks. dr Zbigniew Kobus zapewnił, że drzwi zostaną zamontowane prawdopodobnie przed Wielkanocą, obecnie dokonywana jest ich renowacja w pracowni konserwatorskiej w Dębnie. Kapłan powiedział, że drzwi, które od 1910 r. nie były nigdy remontowane obecnie nabierają piękna pod okiem konserwatora.

Parafianie gorzowskiej katedry oczekują jeszcze na wskazówki zegara na wieży i na końcowy efekt odrestaurowania organów firmy Sauer. Wierni podkreślają, że olbrzymim atutem renowacji katedry jest zamontowanie podłogowego ogrzewania.

Do pożaru w gorzowskiej katedrze doszło 1 lipca 2017 r. Ogień pojawił się na katedralnej wieży i spowodował zniszczenie jej górnej części. Pożar i jego odbiór społeczny uświadomił wszystkim, jak ważnym obiektem jest dla miasta katedra. Położona w samym środku miasta jest najstarszym zabytkiem Gorzowa, sięgającym samych jego początków. Do 1945 r. była głównym kościołem w niemieckim Landsbergu.

Źródło: KAI