Św. Gianna Beretta Molla na znaczku Poczty Polskiej

2022-04-28 17:21
Św. Gianna Beretta Molla znaczek poczta polska
Autor: Poczta Polska

Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek upamiętniający Giannę Berettę Mollę – świętą, która oddała życie, by uratować własne dziecko. Znaczek w nakładzie 100 tys. sztuk będzie dostępny w placówkach pocztowych od 30 kwietnia. W czwartek 28 kwietnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Gianny.

Poczta Polska wykorzystując wydawnictwa filatelistyczne, przypomina o ważnych postaciach w historii Kościoła. Najnowszy walor upamiętnia Świętą Giannę Berettę Mollę, włoską lekarkę i młodą matkę, która by dać życie córce poświęciła swoje w świadomej ofierze.

Gianna Beretta Molla urodziła się 4 października 1922 roku w Magneta, w Lombardii. Była 10 dzieckiem gorliwych chrześcijańskich rodziców, którzy jako świeccy należeli do III Zakonu św. Franciszka z Asyżu. Gianna dała się poznać nie tylko jako lekarz pediatra, ale także oddana żona i wspaniała matka. Całe swoje życie oparła na miłości do Boga i bliźnich.

W 1961 r., oczekując narodzin czwartego dziecka, usłyszała straszną diagnozę – w jej macicy rozwinął się włókniak. By ratować jej życie lekarze musieliby usunąć macicę i rozwijające się w niej życie. 39-letnia Gianna stanowczo oświadczyła, że własnym leczeniem zajmie się po urodzeniu dziecka. Będąc lekarzem zdawała sobie sprawę, że tylko jedno życie jest możliwe do uratowania i mimo to wybrała życie dziecka. Do ostatnich swoich dni towarzyszyła trójce małych dzieci i mężowi z wielką pogodą ducha. Pomimo starań lekarzy zmarła tydzień po porodzie. Jej córka w przyszłości również została lekarzem, jak jej święta matka.

Uroczysta beatyfikacja Gianny Beretty Molli odbyła się w Rzymie 24 kwietnia 1994 r. Niedługo później, 16 maja 2004 r., Jan Paweł II ogłosił ją świętą. Wspomnienie liturgiczne Świętej obchodzone jest 28 kwietnia jako patronki matek przeżywających trudności w czasie oczekiwania na urodzenie dziecka.

Źródło: Biuro Prasowe Poczty Polskiej