Świętokrzyski Sztetl w Noc Muzeów pokaże synagogę, miasto i kościoły

2022-05-11 14:05
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl w dawnej synagodze w Chmielniku
Autor: swietokrzyskisztetl.pl Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku

Nie tylko synagoga i obiekty związane z historią Żydów, ale i kościoły Chmielnika znajdą się wśród atrakcji Nocy Muzeów, na które w sobotę 14 maja zaprasza Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl. Na gości będą czekały m.in. pamiątkowe mezuzy wypiekane z ciasta.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku ponownie przyłącza się do akcji Noc Muzeów. Organizatorzy zapraszają na bezpłatne zwiedzanie chmielnickiej synagogi w godz. 13.00 – 21.00. Ośrodek przygotował też kilka atrakcji specjalnych.

Na gości będą czekały pamiątkowe mezuzy, wypiekane z kruchego ciasta. Nie można ich, co prawda, umieścić na framudze drzwi, z zawartym wewnątrz podłużnego pudełeczka fragmentem modlitwy Szma Israel, ale można dzięki temu zainteresować się tym wyjątkowym dla religijności Żydów przedmiotem, ukazującym ich bliski kontakt z Najwyższym, dopytać o jego znaczenie przewodników, a potem po prostu zjeść.

O godzinie 15. na babińcu synagogi zostanie otwarta wystawa czasowa pt. „Jestem stąd. Polska wielu narodów” przygotowana przez Stowarzyszenie Centrum Polsko-Niemieckie w Krakowie i Dom Anny Frank w Amsterdamie, pod merytoryczną opieką Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ekspozycja prezentuje historię mniejszości w Polsce.

Spacer po najciekawszych zabytkach Chmielnika rozpocznie się o godz. 16.00. Na trasie zwiedzania znajdą się: Gęsia Studnia, cmentarz żydowski przy ul. Mruczej, stary młyn, barokowy kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, mykwa, chmielnicki rynek oraz kościółek Trójcy Świętej, związany z czasami lokacji miasta. To niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć obiekty, które na rzadko są udostępniane turystom: młyn, mykwę oraz kościółek Trójcy Świętej.

Z kolei o godz. 17.00 miłośnicy kina są zaproszeni na projekcję filmów w synagodze. Seanse odbędą się w sali konferencyjnej im. Leopolda Kozłowskiego.

Źródło: KAI