Symbole Światowych Dni Młodzieży w Polsce! Dziś przybędą do Białegostoku

2021-08-23 19:26
Symbole Światowych Dni Młodzieży przybędą do Białegostoku
Autor: Twitter/EpiskopatNews Symbole Światowych Dni Młodzieży przybędą do Białegostoku

Symbole Światowych Dni Młodzieży peregrynują po Polsce. Dziś przybędą do Białegostoku. To przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie w 2023 roku.

- Peregrynujące po Polsce Symbole Światowych Dni Młodzieży przybędą dziś do Białegostoku - czytamy na Twitterze Episkopatu.

Ogólnopolska peregrynacja Symboli poprzedza modlitwę i przygotowania do ŚDM w Lizbonie, które odbędą się w 2023 roku. Jak informuje Archidiecezja Białostocka, o godzinie 20.00 odbędzie się uroczyste przywitanie Symboli. Na godzinę 20.00 zaplanowano Eucharystię. W godzinach 22:00-2:00 odbędzie się czuwanie w grupach i indywidualne, a o 6.00 rozpocznie się wspólne czuwanie. O godzinie 7:00 odbędzie się pożegnanie Symboli.

Pielgrzymka symboli rozpoczęła się 21 sierpnia i potrwa do 1 września.

Symbole Światowych Dni Młodzieży

Symbole Światowych Dni Młodzieży to krzyż i i kopia ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.

Historia Krzyża

Drewniany krzyż, nazywany dziś „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży” został wykonany w 1983 roku z okazji rozpoczęcia Roku Świętego Jubileuszu Odkupienia (25.03.1983 – 22.04.1984). Podczas uroczystości otwarcia Roku Świętego młodzi ludzie wnieśli ten krzyż do bazyliki św. Piotra, gdzie pozostał przez cały czas trwania jubileuszu. Ustawiony przy konfesji św. Piotra towarzyszył kolejnym uroczystościom i grupom pielgrzymów, którzy przybywali do Watykanu. Wśród nich nie zabrakło też młodzieży: przedstawicieli ruchów i wspólnot, którzy wspólnie odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego.

To właśnie oni poprosili, by papież przekazał im krzyż po zakończeniu obchodów. Ojciec Święty spełnił ich prośbę i w Niedzielę Zmartwychwstania powierzył im Krzyż Roku Świętego, mówią. "Droga młodzieży, na zakończenie Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie".

To wydarzenie było nie tylko początkiem wędrówki krzyża po całym świecie, ale też zapowiedzią Światowych Dni Młodzieży: spotkania, podczas którego młodzi ludzie najpierw osobiście doświadczają Tajemnicy Odkupienia, a potem niosą ją w świat swoim rówieśnikom, rodzinom i rodakom. Właśnie dlatego pierwsze Światowe Dni Młodzieży (a do dziś dni młodzieży w wymiarze diecezjalnym) odbywają się w Niedzielę Palmową – na progu Świąt Paschalnych - czytamy na stronie Światowych Dni Młodzieży.

Ikona Matki Bożej

Obraz Matki Bożej Salus Populi Romani należy do najbardziej czczonych wizerunków Maryi we Włoszech. Przydomek „Wybawicielka Ludu Rzymskiego” sięga wydarzeń z końca VI wieku, kiedy mieszkańców Rzymu trawiła epidemia dżumy. W roku 590 papież Grzegorz Wielki niósł ten wizerunek Maryi w błagalnej procesji, prosząc o ocalenie miasta. Wówczas ujrzał na niebie anioła, chowającego karzący miecz, a wkrótce potem zaraza ustąpiła - czytamy.