Sympozjum pt. “Bł. kard. Stefan Wyszyński – symbol wiary i patriotyzmu”

2021-09-21 11:03
Kardynał Stefan Wyszyński
Autor: archiwum Radia Plus

Fundacja Zdumienie zaprasza do udziału w sympozjum historycznym pt. “Bł. kard. Stefan Wyszyński – symbol wiary i patriotyzmu”, które odbędzie się 15 października w Ełckim Centrum Kultury.

Sympozjum, które organizuje Fundacja Zdumienie, we współpracy z kilkoma innymi lokalnymi instytucjami, rozpocznie się o godz. 10.00 uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura sprawowaną w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Ełku.

Później w Ełckim Centrum Kultury odbędą się m.in. różne wykłady. Wśród prelegentów – ks. prof. UKSW dr hab. Józef Łupiński z wystąpieniem pt. „Wyjątkowość kard. Stefana Wyszyńskiego”. Pojawi się też dr. hab. Krzysztof Sychowicz z białostockiego oddziału instytutu Pamięci Narodowej z wykładem „Aparat bezpieczeństwa przeciw Prymasowi Wyszyńskiemu”. Poznamy też Prymasa jako pisarza, dzięki wykładowi ks. prof. UKSW dra hab. Jerzego Sikory.

Podczas sympozjum nastąpi również rozstrzygnięcie diecezjalnego konkursu plastyczno-literackiego “Bł. kard. Stefan Wyszyński i bł. Matka Elżbieta Róża Czacka – świadkowie umiłowania Boga bliźniego i Ojczyzny”. Spotkanie ubogaci część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży. Będzie można również zapoznać się z wystawą pt. “Kard. Stefan Wyszyński na naszej ziemi”.

Panel dyskusyjny i zakończenie sympozjum zaplanowano na 13:45. Ponadto 18 października w Ełckim Centrum Kultury będzie też można obejrzeć film pt. „Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” w reż. Tadeusza Syki.

Patronat nad sympozjum objął Biskup Ełcki, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Ełku i Starosta Ełcki.

Źródło: Diecezja Ełcka