Tallin: rozpoczęło się Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé
Do 1 stycznia 2025 r. w stolicy Estonii Tallinie, tysiące młodych ludzi z różnych krajów będzie modlić się, uczestniczyć w warsztatach tematycznych oraz dzielić się doświadczeniem wiary. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé odbywa się po raz 47.
Program spotkania obejmuje codzienne modlitwy, refleksje biblijne, dyskusje w małych grupach oraz spotkania z lokalnymi wspólnotami chrześcijańskimi. Uczestnicy poznają kulturę i historię Estonii, na pewno doświadczą też gościnności mieszkańców Tallina.
Każdego dnia młodzież będzie uczestniczyła w spotkaniach tematycznych, podczas których poruszane będą kwestie wiary i życia duchowego, zaangażowania społecznego, kultury i sztuki. Odbędą się też spotkania narodowe. Wieczorami odbywać się będzie wspólna modlitwa transmitowane na YouTube Wspólnoty z Taizé. We wtorek, 31 grudnia o godz. 23.00 zaplanowano czuwanie w intencji pokoju na świecie i Festiwal Narodów we wspólnotach goszczących. Codziennie celebrowana będzie katolicka Msza święta.
„Nie zapominajmy o przeszłości, ale miejmy odwagę, by żywić nadzieję ponad wszelką nadzieję” - mówił podczas pierwszej wspólnej modlitwy 47 Europejskiego Spotkania Młodych w Tallinie przeor ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, brat Matthew. Zaznaczył, że do stolicy Estonii przybyli młodzi niemal ze wszystkich krajów Europy, a także z innych części świata – w tym grupa z Hongkongu, aby modlić się i dzielić jako znak nadziei na naszym kontynencie. Luterański arcybiskup Tallina, Urmas Viilma witając gości zaznaczył, że zapewne po raz pierwszy tak wielu młodych chrześcijan przybyło do stolicy Estonii jako pielgrzymi zaufania. Wyraził też nadzieję, że wnios istotny wkład w budowanie w przyszłości zaufania.
Brat Matthew zaznaczył, że przygotowując list, który będzie rozważany podczas spotkania w Tallinie, a także podczas spotkań w Taizé w roku 2025 noszący tytuł „Nadzieja ponad wszelką nadzieję”, spędził sporo czasu słuchając młodych ludzi, żyjących w strefach wojennych. Wyznał, że uderzyła go ich odwaga i wytrwałość. „Wielu z tych, z którymi rozmawiałem, powiedziało mi, jak ważna jest ich wiara w obliczu trudnych realiów ich egzystencji. Wiara, która jest prostym zaufaniem w Bożą miłość, i która rozumie poprzez zmartwychwstanie Jezusa, że śmierć i cierpienie nigdy nie będą miały ostatniego słowa. Ci młodzi ludzie podzielili się swoją nadzieją, nadzieją, która jest ponad wszelką nadzieję. Ponieważ liczy na życie pojawiające się tam, gdzie wszystko wydaje się stracone” – powiedział przeor Taizé.
Źródło: Family News Service, ekai