To koniec akcji "Polak z sercem". Ile pieniędzy udało się zebrać?

2022-01-17 17:10
To koniec akcji Polak z sercem. Ile pieniędzy udało się zebrać?
Autor: episkopat.pl To koniec akcji "Polak z sercem". Ile pieniędzy udało się zebrać?

Właśnie zakończyła się czwarta edycja akcji "Polak z sercem"! Zebrane pieniądze trafią do rodaków mieszkających na Kresach. Ile pieniędzy udało się zebrać w tym roku i kiedy trafią do potrzebujących?

102 103, 65 zł - tyle pieniędzy udało się zebrać Wolontariuszom z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży na pomoc potrzebującym Polakom na Kresach. Pierwsza część pomocy została przekazana tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Pomoc trafiła do 536 osób.

- Na Białorusi pomogliśmy uczniom z Polskiej Szkoły im. św. Jana Pawła II w Mińsku, seniorom z Mińska i rejonu mińskiego, potrzebującym rodakom z rejonu brasławskiego i miasteczka Widze. Pomoc trafiła też do seniorów z Grodna i Skidel oraz powiatu grodzieńskiego, potrzebujących ze Strzelec, Zagórników i Bojar oraz ubogich korzystających z jadłodajni w Grodnie – informują organizatorzy akcji.

Czytaj także: Francja: skradziono relikwię św. Jana Pawła II

Młodzi z KSM obdarowali również potrzebujących z Dobromila, Brzuchowic, Pnikuta, Strzelczysk, Lubelli, Odessy, Rudek, Skałatu, Skole, Sambora, Żółkwi, Domażyra, Kosowa, Kołomyji, Żytomierza, Malechowa, Rzęsnej, Winnik, Sokilnik, Solonki, Gródka, Mościsk, Trzcieńca, Czerwonogradu, Jabłonicy, Medenic, Żydaczowa, Rawy Ruskiej, Janowa oraz Jaworowa na Ukrainie. Pomogli też Hospicjum bł. Ks. Michała Sopoćki w Wilnie oraz rodakom mieszkającym w okręgu wileńskim.

W ramach akcji odbyły się również dwa wyjazdy edukacyjne na Litwę i Ukrainę. Zorganizowano warsztaty z zakresu mediów, wolontariatu i fudraisingu oraz zajęcia językowo-doradcze. Wszystko po to, by młodzi z Ojczyzny mogli poznać się z młodymi Polakami mieszkającymi na Białorusi, Litwie i Ukrainie.

- Spotkania z Polakami mieszkającymi na Kresach są dla mnie lekcjami patriotyzmu. Niewiele osób w kraju mówi o Polsce z taką miłością i ciepłem w głosie jak właśnie Polacy zza wschodniej granicy. Ich wdzięczność za okazaną pomoc jest ogromna. Wielu naszych rodaków żyje bardzo biednie. Niesienie im pomocy to po prostu potrzeba serca – mówi Patryk Czech, główny koordynator akcji Polak z sercem.

W inicjatywę zaangażowało się ok. 200 wolontariuszy z 18 diecezji.

KSM

Sedno Sprawy - Piotr Muller