To mroczny dzień, mówią brytyjscy biskupi i wzywają do zatrzymania legalizacji eutanazji
„To mroczny dzień dla naszego kraju, w którym chrześcijańskie świadectwo prawdziwego współczucia i wartości ludzkiego życia jest potrzebne bardziej niż kiedykolwiek” – powiedział po przyjęciu przez Izbę Gmin projektu ustawy legalizującej tzw. wspomagane samobójstwo biskup Mark Davies z Shrewsbury.
Członkowie brytyjskiego parlamentu 330 głosami przy 275 przeciwnych przyjęli w piątek projekt ustawy dotyczący legalizacji eutanazji. Jeśli ustawa przejdzie wszystkie etapy, stanie się obowiązującym prawem za zgodą króla Karola III.
Biskup pomocniczy archidiecezji westminsterskiej, John Sherrington, odpowiedzialny w episkopacie Anglii i Walii za kwestie obrony życia określił ustawę jako „wadliwą co do zasady”. Stwierdził, że biskupi są „rozczarowani” głosowaniem za przejściem do kolejnego etapu.
„Prosimy wspólnotę katolicką o modlitwę, aby posłowie do parlamentu mieli mądrość, żeby odrzucić tę ustawę na późniejszym etapie jej prac. Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni klauzulami zawartymi w projekcie ustawy, które uniemożliwiają lekarzom właściwe korzystanie ze sprzeciwu sumienia, zapewniają niewystarczającą ochronę hospicjom i domom opieki, które nie chcą uczestniczyć we wspomaganym samobójstwie oraz pozwalają lekarzom na inicjowanie rozmów na temat wspomaganego samobójstwa. Prosimy, aby głosy te zostały wysłuchane na kolejnych etapach prac nad projektem ustawy, aby wzmocnić głębokie obawy dotyczące proponowanego ustawodawstwa. Podczas tej debaty wyraziliśmy pogląd, że prawdziwe współczucie obejmuje towarzyszenie tym, którzy potrzebują opieki, zwłaszcza w czasie choroby, niepełnosprawności i starości” – stwierdził hierarcha.
Biskup Sherrington przypomniał, że wiele osób z poświęceniem opiekuje się swoimi bliskimi i są oni znakiem prawdziwie współczującego społeczeństwa. „Ważne, abyśmy pielęgnowali i odnawiali wrodzone powołanie wielu ludzi do współczucia i troski o innych” - podkreślił. Jednocześnie przypomniał, że najlepszą drogę do zmniejszenia cierpienia pod koniec życia jest poprawa jakości i dostępności opieki paliatywnej.
„Będziemy nadal się za tym opowiadać i wspierać tych, którzy niestrudzenie pracują nad opieką nad umierającymi w naszych hospicjach, szpitalach i domach opieki” – zapewnił biskup.
Źródło: ekai