Triduum Paschalne na Jasnej Górze w łączności z Ukrainą

2022-04-12 16:08
Ołtarz jasnogórski jasna góra sanktuarium częstochowa
Autor: jasnagora.com

Tegoroczne obchody Triduum Paschalnego na Jasnej Górze upływać będą także w szczególnej łączności z cierpiącą Ukrainą. Nie tylko dlatego, że schronienie pod „jasnogórskim dachem” znalazły uciekające przed wojną matki z dziećmi, ale również ze względu na to, że tu jest siedziba przełożonego generalnego Zakonu Paulinów, który pozostaje w duchowej jedności z zakonnikami w Ukrainie.

Każdego dnia Triduum Paschalnego liturgia rozpoczynać się będzie o godz. 17.30 w bazylice. Paulini zapraszają do wspólnej modlitwy od tronu Jasnogórskiej Pani. Tych, którzy nie mogą uczestniczyć w tym świętym czasie bezpośrednio, zakonnicy zachęcają do duchowej łączności.

W Niedzielę Zmartwychwstania na Jasnej Górze będzie można usłyszeć Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Ukrainy im. Grygoria Wieriowki z Kijowa, który jest laureatem wielu prestiżowych i międzynarodowych nagród. Wykonuje pieśni patriotyczne i ludowe Ukrainy oraz wielu narodów świata, a także klasykę światową. Występ zacznie się o godz. 15.30 w bazylice.

W Wielki Piątek, tradycyjnie już, drogę krzyżową miasta Częstochowy o godz. 14.00 poprowadzi na Wałach Jasnej Góry abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Grób Pański, jak co roku, znajdować się będzie w Kaplicy Matki Bożej, jednak nie po jej środku, a z boku. Tak było już w ostatnich latach. To z praktycznych względów, by mógł pozostać dłużej, a nie musiał być rozbierany w trakcie rezurekcyjnej procesji. Adoracja Jezusa w Grobie trwać będzie całą noc.

Poświęcenie pokarmów w Wielką Sobotę odbywać się będzie przed wejściem do bazyliki, przy dużym polowym ołtarzu, w miejscu, gdzie latem święcone są dewocjonalia. Święcenie odbywać się będzie od godz. 9.00 do 14.00.

W Niedzielę Zmartwychwstania o godz. 6.00 Wałami przejdzie procesja rezurekcyjna. Po procesji, w bazylice mszę św. Zmartwychwstania celebrować będzie abp Wacław Depo. Suma wielkanocna sprawowana będzie o godz.11.00 pod przewodnictwem bp. seniora Antoniego Długosza z Częstochowy.

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry