Trwają zapisy na Warszawską Akademicką Pielgrzymkę Metropolitalną

2026-07-08 11:33

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna wyruszy 5 sierpnia z kościoła akademickiego św. Anny. Zapisy są prowadzone online.

Pielgrzymi idą ulicą Warszawy z tablicą i megafonami. O zapisach na trasę do Jasnej Góry przeczytasz na Radioplus.
Autor: Archidiecezja Warszawska/ Materiały prasowe

46. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna na Jasną Górę wyruszy z kościoła akademickiego św. Anny, w tym roku pod hasłem „Moc w słabości”. Pielgrzymka rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 5.30.

Zapisy na pielgrzymkę przyjmowane są od 1 lipca wyłącznie online poprzez formularz zamieszczony na stronie internetowej WAPM. Od 2 do 4 sierpnia w krużgankach kościoła akademickiego św. Anny będzie można odebrać pakiety pielgrzyma, po wcześniejszej rejestracji elektronicznej.

„Moc w słabości”

Hasło tegorocznej pielgrzymki zaczerpnięto z adhortacji papieża Leona XIV „Dilexi te”. „Dokument zachęcił nas, abyśmy poszukiwali tego, co Duch Święty mówi dziś do Kościoła – tego, co jest dla nas aktualne i życiodajne” – podkreślają organizatorzy pielgrzymki.

„Moc w słabości” to również słowa zaczerpnięte z dwunastego rozdziału Drugiego Listu do Koryntian, gdzie św. Paweł – jak wyjaśniają organizatorzy – „pisze z jednej strony o objawieniach, które otrzymał, a z drugiej dzieli się doświadczeniem tajemniczej słabości, nazywanej nieraz „wysłannikiem szatana”, który go upokarza”.

„Prosi Boga, aby usunął tę słabość, lecz słyszy odpowiedź: „Wystarczy ci mojej łaski, moc bowiem w słabości się doskonali”. Po tych słowach Pana Paweł wyznaje coś, co będzie dla nas podczas pielgrzymki szczególnym wyzwaniem. Zaczyna chlubić się swoimi słabościami, ponieważ to właśnie w nich jest najwięcej miejsca na moc Bożą” – wyjaśniają organizatorzy na stronie internetowej pielgrzymki.

Pątnicy pielgrzymują na Jasną Górę w kilkunastu grupach, liczących od 50 do 400 osób. Przez dziesięć dni pokonują około 290 km.

Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna pielgrzymuje od 1981 roku z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. 

Źródło: Archidiecezja Warszawska