Uczymy się od rodziny Ulmów – 43. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka

2023-07-15 21:42
Pielgrzymi Jasna Góra
Autor: Twitter/ Jasna Góra News Pielgrzymi Jasna Góra

Z modlitwą o miłosierne serca i dłonie wzorem przyszłych błogosławionych – rodziny Umów na Jasną Górę dotarła 43. Przemyska Archidiecezjalna Piesza Pielgrzymka. Głównym celem pątników było dobre przygotowanie duchowe do wrześniowej beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci. Ponad 900 pątnikom towarzyszyło hasło: „Z Maryją w Kościele”.

43. Pieszą Pielgrzymkę Przemyską na Jasną Górę wprowadziła grupa św. Urszuli z Ziemi Łańcuckiej, to tu leży Markowa, wieś w której żyła i poniosła męczeńską śmierć rodzina Ulmów. – Pielgrzymujemy już dziękczynnie, dlatego że 10 września odbędzie się beatyfikacja rodziny Ulmów, a my na Podkarpaciu żyjemy tym wydarzeniem, świadectwem tej rodziny. Są oni świadectwem miłości, poświęcenia, dobroci. W Biblii należącej do rodziny Ulmów zaznaczony był urywek o miłosiernym Samarytaninie, dlatego też są świadkami dla czasów współczesnych. Nasze Podkarpacie ma serce otwarte dla wszystkich. Przyjmuje naszych cierpiących ukraińskich sąsiadów, którzy są w ucisku – mówili pątnicy Krystyna, Dorota i Stanisław z Futomy oraz Zofia z Przeworska.

Abp Adam Szal, metropolita przemyski podkreślił, że Józef i Wiktoria Ulmowie są dla nas przykładem jak zwyczajne życie, codzienne czynności przeżywać świadomie, w Bożej perspektywie. – Staraliśmy się według naszych możliwości zorganizować całą pielgrzymkę jako jedną rodzinę. W perspektywie czasu po beatyfikacji chcielibyśmy w naszej diecezji, i nie tylko, zwrócić uwagę na rodzinę, aby była ona w centrum pracy duszpasterskiej i społecznej – mówił metropolita przemyski.

Abp Szal na Jasną Górę pielgrzymuje pieszo na Jasną Górę już od ponad 30 lat. Pasterz przemyski cieszył się też, ze w tym roku na pielgrzymi szlak wyruszyło więcej osób niż w ubiegłym

Pątnicy uczyli się Kościoła, a ich przesłaniem były słowa „Z Maryją w Kościele” związane z hasłem roku duszpasterskiego. W drodze rozważali m.in. biblijne obrazy Kościoła, podejmowali temat świętości w Kościele, która jest wynikiem obecności Chrystusa i Jego świętości w Kościele.

- Czeka nas na pewno bardzo wiele wyzwań zwłaszcza po pandemii. My jako pielgrzymi i jako Polacy mamy ten przywilej, że Maryja jest naszą królową, królową Polski – mówił tegoroczny maturzysta Ryszard z grupy św. Andrzeja z Komborni. Nastolatek pielgrzymował już trzeci raz, ale jak podkreśla, każda pielgrzymka jest jedyna i niepowtarzalna i zawsze z niecierpliwością oczekuje wejścia do klasztoru i spotkania z Maryją w Jej Jasnogórskim Wizerunku.

W intencji tych, którzy podjęli pielgrzymi trud modliło się ponad 1100 w specjalnej różańcowej sztafecie, 400 osób podjęło duchowe pielgrzymowanie.

Źródło:Biuro Prasowe @JasnaGóraNews