Ukraina: polscy biskupi odwiedzą Kijów i Lwów

2022-05-17 15:20
Biskupi
Autor: pixbay

Polscy biskupi na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu abp Stanisławem Gądeckim złożą wizytę w Ukrainie. Chcą w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla walczącego z rosyjską agresją- kraju.

Ta 3-dniowa podróż rozpoczyna się dzisiaj. Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu, metropolita poznański; abp Wojciech Polak, Prymas Polski, metropolita gnieźnieński oraz abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski odwiedzą Lwów i Kijów. Towarzyszyć im będzie ks. Stefan Batruch, proboszcz wspólnoty Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w Lublinie.

18 maja we Lwowie zaplanowano spotkanie z miejscowymi hierarchami: abp Mieczysławem Mokrzyckim i metropolitą archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego oraz arcybiskupem i metropolitą lwowskim UGKK Ihorem Woźniakiem. 19 maja w Kijowie polscy biskupi spotkają się ze zwierzchnikiem UKGK arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem, biskupem diecezji kijowsko-żytomierskiej UKR Witalijem Krzywickim oraz zwierzchnikiem Prawosławnego Kościoła Ukrainy Epifaniuszem. Delegacja odwiedzi również katedrę św. Zofii i katedrę patriarchalną Zmartwychwstania Chrystusa UKGK. Planowana jest też wizyta w Irpieniu i Buczy. Ma na celu okazanie, że Kościół rzymskokatolicki w Polsce solidaryzuje się z Ukrainą i chce nakreślić wspólną przyszłość oraz kształtować rozwój relacji między strukturami kościelnymi Polski i Ukrainy w różnych dziedzinach: religijnej, duchowej i humanitarnej.

O wizycie polskich biskupów w Ukrainie, w bardzo ciepłym tonie, podkreślając jej historyczne znaczenie, poinformował Departament Informacji Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Ks. Stefan Batruch ma nadzieję, że w nadchodzącym czasie upragnione ukraińsko-polskie pojednanie utrwali się i rozwinie w silnej przyjaźni obu narodów. Zaznaczył, że ze względu na tragiczne okoliczności współczesnej wojny między Ukrainą a Rosją, pogłębiło się wzajemne zrozumienie i wzajemne wsparcie. Cenne jest to, że nie stało się to z rozkaz czy z obowiązku, ale dobrowolnie, okazując współczucie, wzajemną pomoc i solidarność. To, o czym marzyliśmy– współpraca, dialog, otwartość i wizja tworzenia wspólnej przyszłości są teraz realizowane między Ukrainą a Polską. Tworzy się przestrzeń integracji i solidarności – podkreślił duchowny.

Czujemy, że w najbliższych czasach granica przestanie nas dzielić. To już staje się czysto symboliczne. Ułatwi to wymianę i różne wspólne działania: religijne, duchowe i ewangelizacyjne między naszymi Kościołami – wyraził nadzieję ks. Batruch. Przypomniał także pierwsze spotkanie biskupów Polski z Synodem UKGK, 35 lat temu w Rzymie. Modlitwy św. Jana Pawła II położyły kres komunizmowi w Polsce i zapoczątkowały polską solidarność. Jestem przekonany, że również jego modlitwy o przyjaźń i solidarność Polski i Ukrainy przynoszą teraz rezultaty i to naprawdę dzieje się w praktyce – przekonuje ks. Batruch.

Źródło:ekai