Uroczystość Królowej Polski na Jasnej Górze - program

2022-04-29 15:31
Obraz jasnogórski matka boska jasnogórska jasna góra
Autor: Biuro Prasowe Jasnej Góry

3 maja na Jasnej Górze, w uroczystość Królowej Polski, odbędzie się ogólnopolskie dziękczynienie za życie i posługę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W programie m.in. monodram, koncert pieśni maryjnych, czy akatyst ku czci Najświętszej Maryi Panny. Najważniejszym punktem będzie uroczysta msza św. na Szczycie o godz. 11.00.

Obchody uroczystości Królowej Polski, w którą wpisuje się dziękczynienie za bł. Prymasa Tysiąclecia, rozpoczną się już 2 maja. Tego dnia zaprezentowany zostanie monodram w oparciu o „Zapiski więzienne” kard. Stefana Wyszyńskiego. Spektakl w reżyserii Jarosława Tochowicza, przygotowany przez Piotra Piechę z krakowskiego Teatru Ludowego zostanie wystawiony o godz. 16.30 w Sali Papieskiej. Wstęp jest bezpłatny.

O godz. 18.00 w bazylice zabrzmią pieśni maryjne w wykonaniu Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”. O 18.30 rozpocznie się procesja maryjna po Wałach ze śpiewem Litanii Loretańskiej.

Tradycyjnie 2 maja, w wigilię uroczystości, na obradach zbierze się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Tego dnia rozważania podczas Apelu Jasnogórskiego wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

3 maja w uroczystość NMP Królowej Polski modlitwa dziękczynna za życie i posługę bł. Prymasa Wyszyńskiego, za peregrynację Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji poznańskiej i z prośbą o pokój w Ukrainie rozpocznie się o godz. 10.00 na jasnogórskim Szczycie.

Msza św. odpustowa odprawiona zostanie o godz.11.00. Będzie ją celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosi też kazanie. W czasie sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego.

Msza św. dla miasta Częstochowy odprawiona zostanie o godz. 19.00.

W święto Konstytucji 3 Maja tradycyjnie już w Apelu Jasnogórskim udział weźmie Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

Źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry