Ruszyła VII edycja Nagrody im. Jana Pawła II „Veritatis Splendor”
Po raz 7. rozdane zostaną Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II „Veritatis Splendor”. Kandydatury zgłaszać można do 16 września.
25 czerwca 2024 r. Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie ogłoszenia VII edycji Nagrody „Veritatis Splendor”. – Przyznawana jest ona za szczególne zasługi na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze społecznym i międzyreligijnym – wyjaśnia Łukasz Smółka, marszałek Województwa Małopolskiego.
To właśnie ono jest inicjatorem i organizatorem nagrody, która nazwę zaczerpnęła od pierwszych słów encykliki Papieża Polaka „Veritatis splendor”, tzn. „Blask prawdy”. – Patronem naszego województwa od 5 października 2020 r. jest św. Jan Paweł II Wielki, którego życie i nauczanie stało się impulsem do powstania nagrody, którą jemu dedykujemy – dodaje Smółka.
Laureaci są wybierani przez Zarząd Województwa Małopolskiego po rekomendacji Kapituły „Veritatis Splendor”, do której corocznie należą przedstawiciele środowisk intelektualnych, społecznych i kultury.
Wyróżnienie przyznawane jest corocznie, a od 2021 roku pula środków na wynosi 390 tys. zł. – „Veritatis Splendor” promuje postawy dziś tak bardzo oczekiwane i pożądane. To nasz małopolski Nobel – mówi ks. Sebastian Kozyra, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, który jest współorganizatorem inicjatywy.
W 2023 r., w ramach VI edycji, Województwo Małopolskie wyróżniło trzech laureatów, którzy otrzymali nagrody w wysokości 130 tys. zł. Zostali nimi: Fundacja „Kromka Chleba” w Tarnowie, Fundacja „Pomnik – Hospicjum Miastu Oświęcim” oraz Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie. Laureaci w szczególny sposób swoją działalnością oraz podejściem do drugiego człowieka wpisują się w założenia wyróżnienia.
Zgłoszenia do VII edycji Nagrody „Veritatis Splendor” przyjmowane będą do 16 września. Szczegóły dostępne są na stronie internetowej.
Źródło: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej/Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie