W Brazylii zmarł polski kapłan - najstarszy salezjanin na świecie

2022-04-14 15:13
Ladislau (Władysław) Klinicki
Autor: infoans.org

W wieku 107 lat zmarł 12 kwietnia w brazylijskim São Paulo ks. Ladislau Klinicki – Polak z pochodzenia, najstarszy wiekiem salezjanin na świecie. “Z wielkim smutkiem oznajmiam wam o zgonie naszego umiłowanego brata. Niech Bóg wynagrodzi mu jego wierną służbę” – napisał ks. José Adilson Morgado, dyrektor Wspólnoty Salezjańskiej św. Tereski w São Paulo.

Ladislau (Władysław) Klinicki urodził się w 1914 w Kursku w Rosji w polskiej  rodzinie. Jego ojciec Karol Klinicki pracował na kolei, a matka Katarzyna była urzędniczką. Przyszły kapłan miał czworo rodzeństwa. W 1934 złożył pierwsze śluby zakonne w Towarzystwie Salezjańskim, a święcenia kapłańskie przyjął w 1942 w Warszawie.

Wkrótce potem wyjechał do Rzymu, do domu swego zgromadzenia, który 4 marca 1942 zajęli żołnierze niemieccy, od roku okupujący stolicę Włoch. Młody polski kapłan wraz z pozostałymi zakonnikami stali się więźniami Hitlera. W wydanych po wojnie wspomnieniach zatytułowanych “O krok od śmierci” napisał m.in.: “Największą pomocą duchową były dla nas ufność w miłosierdzie Boże i modlitwa”. W więzieniach hitlerowskich spędził łącznie ponad 4 lata.

W 1968 ks. Klinicki przybył do Brazylii. Początkowo przez 2 lata był kapelanem Polaków w dzielnicy São Paulo – Bom Retiro, następnie 7 lat spędził w mieście Lavrinhas, gdzie był nauczycielem i spowiednikiem uczniów. Przez rok był wikariuszem w parafii św. Jana Bosco w Americanie, po czym przez 10 lat pracował jako nauczyciel i wychowawca w mieście Pindamonhangaba. Potem wrócił do Lavrinhas, skąd po 2 latach, w 1990, w wieku 76 lat, przeniósł się do São Paulo, aby tam tworzyć Wspólnotę Salezjańską św. Tereski.

W ostatnich latach działał głównie jako spowiednik i wielki propagator Miłosierdzia Bożego. Każdą spowiedź czy poradę udzielana wiernym kończył słowami św. Faustyny Kowalskiej: “Jezu, ufam Tobie”. W 2020 otrzymał nagrodę archidiecezję São Paulo - medal św. Pawła Apostoła w kategorii posługi kapłańskiej.

Źródło: KAI