W Izraelu odnaleziono liczącą 2,3 tys. lat lampę oliwną Samarytan

2022-05-09 18:02
Starożytna lampa oliwna Samarytan znaleziona w Izraelu
Autor: Netanel Elimelech/Nature And Parks Authority Starożytna lampa oliwna znaleziona w Izraelu

Na górze Garizim koło Nablusu archeolodzy odnaleźli liczącą 2300 lat glinianą lampę oliwną w świetnym stanie. Jak poinformowały media izraelskie, znaleziono ją w pobliżu kamiennej łaźni Samarytan, którzy na wzgórzu o wysokości 880 metrów mieli swoją świątynię.

Przedstawiciel kierownictwa parku powiedział dziennikowi „Jerusalem Post”, że ostatnio znajdowano wiele pojedynczych odłamków gliny, ale jest to pierwsze kompletne naczynie, które nosi ślady użytkowania i wypalenia z czasów, gdy było używane. Podczas wykopalisk w Garizim odkryto pozostałości samarytańskiego miasta z okresu persko-hellenistycznego, w tym duży mur obronny wokół położonej centralnie świątyni.

Wspólnota samarytańska, niewielka semicka grupa etniczno-religijna żyjąca obecnie w Izraelu oraz w Autonomii Palestyńskiej, dziś liczy około 800 członków i jest najmniejszą wspólnotą religijną w Ziemi Świętej. Członkowie tej wspólnoty uważają się za kontynuatorów starożytnego Izraela, przestrzegają nakazów Tory, a ich święta są zgodne z przekazami biblijnymi. W przeciwieństwie do judaizmu samarytanie uznają jedynie pięć ksiąg Mojżesza, nie uznają innych pism biblijnych i żydowskiego Talmudu.

Samarytanie odłączyli się od judaizmu, gdy nie pozwolono im pomóc w odbudowie Świątyni Jerozolimskiej po powrocie z wygnania w Babilonie (po 586 r. p.n.e.). Ich wsparcie zostało odrzucone, ponieważ nie uznano ich za czysto izraelskich. W związku z tym Samarytanie zbudowali własną świątynię na Garizim.

Źródło: KAI