W Krakowie odbyło się spotkanie opłatkowe artystów

2022-01-18 16:42
Spotkanie opłatkowe z artystami
Autor: Instagram/archidiecezja_krakowska

– Zmartwychwstawania każdego dnia w Pięknie i przez Piękno – życzył artystom abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski składał noworoczne życzenia apelując o piękno słowa, modlitwy, muzyki i śpiewu wbrew brzydocie dotykającej życia publicznego. Spotkanie opłatkowe artystów odbyło się w poniedziałek w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich.

Jeżeli Bóg, w którego wierzymy, jest Najwyższym Pięknem, to dzięki Jego wcieleniu Piękno stało się nie tylko człowiekiem, ciałem, ale Piękno wprost zamieszkało między nami – mówił abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego artystów. Odwołując się do Cypriana Kamila Norwida metropolita podkreślił, że to Piękno zmartwychwstało i dało nam nadzieję, że i my zmartwychwstaniemy, co dokonuje się zawsze wtedy, gdy jest w nas dobro i gdy możemy obcować z pięknem.

Artyści modlili się w kaplicy arcybiskupów krakowskich. Odwołując się do Ewangelii z dnia ks. Dariusz Guziak w czasie homilii zwrócił uwagę, że w człowieku jest głód Boga. Potęguje go post wprowadzający w nową relację z Bogiem, który ma imię, oblicze i serce. Duszpasterz środowisk twórczych Archidiecezji Krakowskiej zaznaczył, że bestia ma numer i innych czyni numerami, a Bóg ma imię – „Jezus” oznacza „jestem tym, który zbawia”. W Jezusie objawiło się też oblicze Boga – oblicze pełne miłości, dobroci, gotowe do przebaczenia i pojednania. Serce Boga jest otwarte i gotowe przyjąć każdego.

Przywołując historię Saula, kapłan wskazał, że król Saul miał jedną wadę – brakowało mu posłuszeństwa. Chciał robić dobre rzeczy, ale nie czekał na impuls pochodzący od Boga – w swoich decyzjach wyprzedzał Pana Boga. Ważne jest dla nas, byśmy pozwolili, by Bóg nas prowadził, by kierował naszym życiem. Byśmy wyrzekli się egoizmu. Byśmy byli ludźmi pokornymi – mówił ks. Dariusz Guziak podkreślając, że dziś wielu chrześcijan chce robić dobre rzeczy, ale po swojemu, nie licząc się z głosem Pana Boga i wolą Kościoła. Duszpasterz artystów zaznaczył, że droga posłuszeństwa i pokory wiedzie do szczęścia i wskazał na przykład św. Jana Pawła II, który słuchał głosu Bogu i pozwalał się mu prowadzić.

Źródło: archidiecezja krakowska