W Pelplinie otwarto zrewitalizowane Ogrody Biskupie

2022-06-22 18:36
Ogrody Biskupie w Pelplinie Pelplin
Autor: park-pelplin.pl

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna i wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin dokonali oficjalnego otwarcia Barokowego Zespołu Parkowego oraz Galerii Ogrody Cysterskie w Pelplinie. Uroczystość odbyła się w obecnym Ogrodzie Biskupim, który po rewitalizacji został udostępniony dla wszystkich chętnych.

Podczas otwarcia konserwator diecezjalny ks. kan. Wincenty Pytlik przypomniał najważniejsze wydarzenia z bogatej historii Pelplina, w tym fakt utworzenia w 1680 roku przez dawnych gospodarzy Pelplina - Zakonu Cystersów kompleksu parkowego i ogrodów.

Prace wykonane w ramach projektu rewitalizacyjnego na tym etapie zamykają się w kwocie prawie 21 milionów złotych. Przywrócono m.in. oryginalny dawny wygląd ogrodu. Zabiegom pielęgnacyjnym poddano zadrzewienie w zabytkowych alejach, nasadzono nowe drzewa według dawnych planów, odremontowano dwa dawne budynki, przygotowano miejsca dla wypoczynku z dziećmi. W jednym z dawnych budynków przygotowano przestrzeń wystawienniczą a także pomieszczenia do realizacji projektów edukacyjnych.

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna dziękując wszystkim zaangażowanym w realizacji projektu podkreślił historyczną i religijną rolę kompleksu parkowego, który już przyciąga bardzo wiele osób. - Jest to niezwykłe miejsce odpoczynku dla przybywających tu i może stanowić przedsmak rajskich ogrodów, do których zmierza nasze życie - mówił hierarcha. Dodał, że pelplińskie ogrody skłaniają do podziwu piękna i „wdzięczności Bogu za piękny świat, który dla nas go stworzył”.

W wydarzeniu wzięli udział duchowni i świeccy zaangażowani w prace rewitalizacyjne, a także władze samorządowe Pelplina i darczyńcy wspierający projekt, który będzie miał jeszcze swoją kontynuację w najbliższych latach w drugiej części Zespołu Parkowego w Pelplinie.

Źródło: KAI