Wadowice: odbyła się 6 edycja Biegu Dobroczynności Veritatis Splendor

2022-09-19 11:09
Bieg Dobroczynności

W niedzielę, 18 września w Wadowicach odbyła się 6. edycja Biegu Dobroczynności Veritatis Splendor. W wydarzeniu zorganizowanym przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, wzięło udział prawie 140 osób.

Pobiegli wadowickimi ulicami, którymi kiedyś przechadzał się papież Jan Paweł II. - Chcemy w ten sposób przypomnieć osobę Karola Wojtyły, który był człowiekiem wielu pasji, w tym uwielbiał sport, a zwłaszcza wędrówki górskie. Jednocześnie pragniemy uwrażliwiać jak ważna jest sprawność fizyczna i aktywny tryb życia, a także wrażliwość na drugiego człowieka - podkreślił ks. Dariusz Chrostowski, wicedyrektor Instytutu.

W biegu głównym wśród mężczyzn zwyciężyli Abderrahim Elasri, Tomasz Wójcik i Paweł Werecki - pierwszy pokonał trasę w niecałe 16 minut. Wśród pań z kolei laureatkami zostały Valentyna Veretska, Iwona Kąś i Ewelina Łata. Bardzo miło być jednym ze zwycięzców biegu, który nie tylko propaguje sport jako sposób spełniania wolnego czasu, ale jednocześnie ma wymiar charytatywny, a poprzez miejsce, gdzie się odbywa nawiązuje do postaci papieża Polaka i jego nauczania - przyznał Tomasz Wójcik.

Każdy uczestnik, który ukończył bieg główny otrzymał pamiątkowy odlewany medal, który z jednej strony był zdobiony obliczem św. Jana Pawła II. Najszybszy biegacz i biegaczka dostał też nagrodę w wysokości 1000 zł. Oprócz 5- kilometrowego biegu głównego, organizatorzy przygotowali również „Bieg Lolka" dla dzieci, którego dystans wyniósł 150 metrów.

Bieg jest częścią Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II Veritatis Splendor. Przyznawana jest osobom, które wyróżniają się szczególnymi zasługami na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym oraz kierującym się w swoim życiu i działalności nauką papieża Polaka. Została ustanowiona w 2016 r.

Nagroda upamiętnia też Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce w tym samym roku.