Walc „Nad pięknym modrym Dunajem” poleci w kosmos

Pod hasłem „Walc w kosmos” Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) rozpoczęła muzyczną misję kosmiczną: celem jest wysłanie w kosmos światowej sławy walca Johanna Straussa Jr. „Nad pięknym modrym Dunajem”, wykonanego przez Wiedeńską Orkiestrę Symfoniczną podczas koncertu na żywo w Wiedniu.
Dzięki tej niezwykłej misji ESA i Wiedeńska Izba Turystyczna chcą nadrobić to, czego zabrakło w 1977 roku. Wtedy ludzkość wysłała swoje Złote Płyty w kosmos na pokładzie sond kosmicznych Voyager 1 i Voyager 2 z nadzieją, że pewnego dnia spotkają “inteligentne życie” pozaziemskie. Jednak wśród nagrań Mozarta, Louisa Armstronga i innych nie znalazło się „Nad pięknym modrym Dunajem” Straussa.
To zostanie nadrobione na przypadające 25 października 200. urodziny Johanna Straussa Jr. (1825-1899). Według mediów, nagranie próby generalnej koncertu z 30 maja transmitowała stacja ESA w Hiszpanii, aby zapobiec problemom technicznym.
Inicjatywę przyjął zadowoleniem Eduard Strauss, prawnuk króla walca Johanna Straussa Jr.. Podczas gdy niektórzy obserwatorzy nadal uważają muzykę jego rodziny za gorszą muzykę rozrywkową, walc „Nad pięknym modrym Dunajem” już dawno udowodnił swoją przydatność w przestrzeni i czasie, przypomniał Strauss: Utwór ten jest uważany za nieoficjalny hymn kosmiczny od czasu filmu Stanleya Kubricka „Odyseja kosmiczna” z 2001 roku.
Eduard Strauss powołał do życia specjalny instytut, który zajmuje się badaniem dynastii muzyków Straussów. „Dla mnie o wiele ważniejsze byłoby, aby ‘poważny świat muzyki’ tutaj na ziemi zwracał większą uwagę na muzykę mojej rodziny, genezę utworów i okazję do ich skomponowania. Rodzinę Straussów i ich dzieła wciąż otaczają liczne legendy i błędne przekonania. Tak było i z walcem „Nad pięknym modrym Dunajem”, który pierwotnie został pomyślany jako sarkastyczna satyra”, powiedział Eduard Strauss.
Źródło: ekai