Warszawa: trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy AK

2025-02-14 13:37
Święto AK
Autor: https://ordynariat.wp.mil.pl, Archiwum prywatne

Dziś po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Obchody zainaugurowała Msza św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Eucharystii przewodniczył bp Wiesław Lechowicz. Uchwaloną 9 stycznia przez Sejm ustawę wprowadzającą dzień poświęcony żołnierzom AK, podpisał 6 lutego prezydent Andrzej Duda.

Na początku Mszy św. do katedry wprowadzono Chorągiew Wojska Polskiego. Biskup polowy powitał zebranych gości. Przypomniał, że w weekend w Rzymie odbyła się pielgrzymka wojska i służb mundurowych, która przebiegała pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. – Przeżywając kolejną rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, możemy powiedzieć, że także i oni byli pielgrzymami nadziei. To właśnie z ich dorobku dzisiaj czerpiemy i dzięki ich heroizmowi możemy cieszyć się wolnością niepodległością – powiedział. Ordynariusz wojskowy zachęcił do modlitwy w intencji Ojczyzny. – Módlmy się również za naszą Ojczyznę, naszych rodaków, aby mimo zmieniających się okoliczności te wszystkie wartości, choćby zapisane w przysiędze żołnierzy Armii Krajowej, wciąż były nam drogie, a pamięć kultywowana – powiedział.

We Mszy św. uczestniczyło grono kombatantów i przedstawicieli organizacji zrzeszających żołnierzy oraz rodziny żołnierzy Armii Krajowej. Obecni byli także Lech Parell, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, kpt. phm. Janusz Komorowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, a także poczty sztandarowe, harcerze i młodzież.

Homilię wygłosił ks. płk Mirosław Biernacki, kapelan środowiska żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Podkreślał, że powstanie AK było świadectwem niezłomnego ducha narodu polskiego. – W obliczu prześladowań, terroru i zagłady nie poddali się. Wybrali drogę oporu, choć wiedzieli, że cena może być bardzo wysoka – powiedział. Jako przykłady akcji AK kapelan wymienił m.in. akcję pod Arsenałem, akcję „Wieniec”, skierowaną przeciw niemieckim transportom oraz Powstanie Warszawskie, które choć zakończone tragicznie, było największą akcją zbrojną w okupowanej Europie.

Ks. płk Biernacki zaapelował, aby inspirować się przykładem żołnierzy AK. Jego zdaniem należy czcić pamięć żołnierzy, przekazywać wiedzę o Armii Krajowej kolejnym pokoleniom i wspierać organizacje kombatanckie oraz inicjatywy związane z upamiętnianiem, a także budować społeczeństwo oparte na wartościach, które przyświecały żołnierzom AK: patriotyzmie, honorze i solidarności. – Niech ich przykład będzie dla nas inspiracją do działania. Niech ich poświęcenie nie pójdzie na marne. Niech światło ich czynów rozświetla naszą drogę w przyszłość – zachęcał.

Po Mszy św. wierni udali się pod pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na dalsze rocznicowe uroczystości.

Ustawa o wprowadzeniu do kalendarza Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej została jednogłośnie przyjęta przez Sejm 9 stycznia. Święto ustanowiono „w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego”, napisano w preambule. Ustawę o wprowadzeniu święta jednogłośnie poparł Senat, a 6 lutego uroczyście podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

Źródło: ekai