Watykan: papież przyjął premiera Libanu

2021-11-25 13:52 Justyna Bieniek
Nadżib Mikati
Autor: Ricardo Stuckert/wikimedia commons

Franciszek przyjął dziś rano w Pałacu Apostolskim szefa libańskiego rządu Nadżiba Mikati– donosi portal il sismografo.

Celem wizyty polityka w Rzymie jest omówienie sytuacji w Libanie i podjęcia działań na rzecz wyjścia z obecnego impasu. Ten zakłóca życie polityczne i gospodarcze kraju, co dobija się na strukturze społecznej i warunkach życia Libańczyków. Ostatnie miesiące były dla nich bardzo trudne.

Ojciec Święty wiele razy mówił o tym, że chciałby odwiedzić ogarnięty kryzysem- Liban. Pod koniec kwietnia przyjął na audiencji desygnowanego na premiera Saada Haririego. Nie stanął on jednak na czele rządu. Na początku września, 13 miesięcy po ustąpieniu poprzedniego gabinetu premiera Hassana Diaba, nowy- Mikati podpisał z prezydentem Michelem Aounem dekret o utworzeniu rządu.

Nadżib Mikati, saudyjsko-libański miliarder, który w przeszłości dwukrotnie pełnił urząd premiera, był trzecim kandydatem upoważnionym do utworzenia rządu. Doszło do tego gdy nie udało się to dwóm poprzednim politykom, w tym byłemu premierowi Saadowi Haririemu. Od masowych protestów jesienią 2019 roku Liban znajduje się w politycznym impasie. Po ustąpieniu Diaba 10 sierpnia 2020 roku, kraj pozostawał bez rządu.

4 sierpnia, w pierwszą rocznicę wybuchu w porcie w Bejrucie papież Franciszek zaapelował do wspólnoty międzynarodowej, prosząc ją o pomoc, poprzez konkretne gesty, w wejściu Libanu na drogę "zmartwychwstania". „Drodzy Libańczycy, moje pragnienie odwiedzenia was jest wielkie i nie przestaję się za was modlić, prosząc, aby Liban znów stał się przesłaniem braterstwa i pokoju dla całego Bliskiego Wschodu” – powiedział wtedy Ojciec Święty.

Źródło:ekai