Watykan: rozpoczęła się Rada Kardynałów

2024-02-05 13:24
Kardynałowie
Autor: fot. youtube.com

W Watykanie rozpoczęło się pierwsze w tym roku spotkanie Rady Kardynałów, która pomaga papieżowi rządzić Kościołem. W obradach uczestniczy Franciszek.

Rada Kardynałów powstała w 2013 roku. W jej składzie są teraz: kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej; kard. Fernando Vérgez Alzaga, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Miasta Watykańskiego i Gubernatoratu Państwa Miasta Watykańskiego; kard. Fridolin Ambongo Besungu, arcybiskup Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga; kard. Oswald Gracias, arcybiskup Mumbaju w Indiach; kard. Seán O’Malley, arcybiskup Bostonu w USA; kard. Juan José Omella Omella, arcybiskup Barcelony w Hiszpanii; kard. Gérald Lacroix, arcybiskup Québeku w Kanadzie; kard. Jean-Claude Hollerich, arcybiskup Luksemburga; kard. Sérgio da Rocha, arcybiskup São Salvador da Bahia w Brazylii. Sekretarzem Rady jest bp Marco Mellino z Włoch.

Rada Krdynałów pomaga papieżowi w kierowaniu Kościołem katolickim oraz reformie Kurii Rzymskiej. Jej powołanie spełnia postulat kongregacji kardynalskich przed konklawe 2013 o potrzebie zwiększenia kolegialności w rządach Kościoła. Rada jest czymś w rodzaju przybocznej papieskiej reprezentacji Kolegium Kardynalskiego lub światowego episkopatu.

Rada obraduje w rezydencji papieskiej (Domu Św. Marty) lub w Pałacu Apostolskim. Spotyka się albo w obecności papieża, który w takim przypadku przewodniczy spotkaniom lub we własnym gronie, a wtedy przewodniczy kardynał koordynator.

Źródło: ekai, wikipedia