Wertep, czyli ukraińskie kolędowanie

2022-01-19 15:03
Wertep w Elblągu
Autor: cerkiew.eu

Wertep to w ukraińskiej tradycji kolędowanie połączone z teatralnym przedstawianiem wydarzeń związanych z Bożym Narodzeniem (odpowiednik jasełek). Często Wertep w humorystyczny sposób odnosi się również do ludzkich postaw w codziennym życiu.

Wertep oznacza dosłownie pieczarę, jaskinię – miejsce, w którym narodził się Chrystus. Wydarzenie stało się już tradycją w grekokatolickiej parafii w Elblągu. Idea, by przygotowywać Wertep, w którym wspólnie będą kolędować rodzice wraz z dziećmi, zrodziła się wśród parafian osiem lat temu. Kolędnicy wcielają się w postacie związane z narodzeniem Chrystusa: aniołki, pastuszków, króla Heroda czy Trzech Króli, oraz inne, nawiązujące do tradycji ludowej. Uczestnicy elbląskiego Wertepu starają się także odszukiwać teksty zapomnianych już kolęd, by na nowo rozbrzmiały. Zebrane ofiary przekazują na koszty związane z budową greckokatolickiej świątyni w Elblągu.

Z biegiem czasu elbląski Wertep przybierał coraz to nowsze formy, zaczęli brać w nim udział nie tylko rodzice z dziećmi, ale również dziadkowie czy też osoby, które chciały w ten sposób głosić radość z narodzenia Chrystusa. Do Wertepu dołączali też artyści grający na różnych instrumentach: gitarze, perkusji, akordeonie i klarnecie. W tym roku kolędnicy podjęli trud przygotowań, mimo świadomości, że nie wystąpią w wielu parafiach ze względu na pandemię.

W sobotę 8 stycznia, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, obchodzonych w Kościele greckokatolickim według kalendarza juliańskiego, kolędnicy wystąpili przed elbląskimi parafianami, natomiast 16 stycznia po zakończeniu Boskiej Liturgii, kolędnicy dzielili się radością Bożego Narodzenia z wiernymi parafii greckokatolickiej w Pasłęku.

Źródło: KAI