"Widzieć w ciemności": Kiedy premiera filmu o matce Czackiej? [BEATYFIKACJA]

2021-08-31 20:42
Widzieć w ciemności: Kiedy premiera filmu o matce Czackiej? [BEATYFIKACJA]
Autor: Archidiecezja Warszawska "Widzieć w ciemności": Kiedy premiera filmu o matce Czackiej? [BEATYFIKACJA]

Ma przybliżyć postać matki Elżbiety Róży Czackiej i założone przez nią dzieło - czyli ośrodek dla osób niewidomych w Laskach. Chodzi o film "Widzieć w ciemności". Kiedy premiera?

Film dokumentalny o Matce Elżbiecie Róży Czackiej to nowa produkcja twórców jednego z dokumentów o Prymasie Stefanie Wyszyńskim „Ojciec i Pasterz”.

– Gdy dowiedziałem się o wspólnej beatyfikacji Prymasa i Matki Czackiej, zdałem sobie sprawę z tego, że wiem o niej niewiele oraz że ludzie nawet z mojego pokolenia – a nie jestem już młody – nie maja wielkiego pojęcia o Matce. Niektórzy znają Laski, ale już o tym, że Prymas przyjaźnił się z Czacką i przez wiele lat mieli na siebie wielki wpływ – nie wie prawie nikt – przyznaje w rozmowie z KAI Piotr Górski, reżyser dokumentu.

Na postać Matki Róży Czackiej oczy wszystkich zwróciły się chwili, gdy ogłoszono wspólną beatyfikację Prymasa Stefana Wyszyńskiego i założycielki dzieła poświęconego osobom niewidomym w podwarszawskich Laskach. Pojawiły się nawet głosy, że Prymas Wyszyński, przez pandemię, poczekał na swoją Przyjaciółkę. A przyjaźń ta rozpoczęła się w latach 20. ubiegłego wieku.

Tytuł „Widzieć w ciemności” zainspirowany został nie czym innym, jak nauczaniem Matki Czackiej. W filmie pada bowiem znamienne zdanie – w którym pobrzmiewa oczywiście podobieństwo ze słynną frazą z „Małego Księcia” – że to, co najważniejsze, często jest niewidoczne dla oczu. Oczami nie wszystko widzimy. Dobrze widzi się tylko sercem. I chyba w tym zdaniu kryje się klucz do zrozumienia Lasek. To miejsce stworzono dla niewidomych nie tylko na ciele, ale i na duszy. I takim do dziś ono pozostaje.

Reżyserem i autorem scenariusza filmu „Widzieć w ciemności” jest Piotr Górski, autorem zdjęć Grzegorz Liwiński a producentami Malwina Kiepiel i Edyta Łysiak. Film wyprodukowała firma Aurel. Promocji dokumentu towarzyszą teledyski z utworami „Między nocą a dniem” w wykonaniu Aleksandry Smerechańskiej (słowa i muzyka Bogusław Chrabota).

Czytaj także: Jak dojechać na beatyfikację kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej? [INFORMACJE ORGANIZACYJNE]

"Widzieć w ciemności": Kiedy premiera filmu?

W grudniu TVP Historia wyemituje  5-odcinkowy serial oparty na pierwotnej 50-minutowej produkcji. Znajdą się w niej szersze świadectwa osób, które znały i pamiętają Matkę Czacką. Uroczysta premiera filmu odbędzie się 5 września w Laskach. Dokument będzie można obejrzeć w dniu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Róży Czackiej, w niedzielę 12 września w TVP 1, a później na vod.tvp.pl.

Archidiecezja Warszawska