Wielka Sobota: Jakie znaczenie ma święcenie pokarmów?

2022-04-15 19:56
Wielka Sobota: Jakie znaczenie ma święcenie pokarmów?
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Wielka Sobota: Jakie znaczenie ma święcenie pokarmów?

Wielka Sobota w tym roku przypada na 16 kwietnia. Według polskiej tradycji przynosimy do Kościoła pokarmy na wielkanocny stół, które zostaną poświęcone przez kapłana. Co powinno znaleźć się w koszyczku? Jakie znaczenie ma święcenie pokarmów?

Pobłogosławione zostają chleb, wędliny, jajka i inne przyniesione pokarmy, które jeść będziemy w czasie wielkanocnego śniadania. Ważne, aby święcenie pokarmów nie było tylko pustym gestem.

Czytaj także: Podziemna Droga Krzyżowa w Wieliczce

- Dla wielu osób ważna jest tradycja i ta tradycja to jest pewnego rodzaju sposób, by się usprawiedliwić. Przychodzi ktoś z koszyczkiem, stawia ten koszyczek, widzi, że kapła - albo i nie - na ten koszyczek woda święcona i wydaje się, że to już wystarczy, że święta są już bardzo mocno zaliczone - mówi ksiądz Grzegorz Sprysak.

To nie święcenie pokarmów jest najważniejszym punktem Triduum Paschalnego. - Wiele osób niestety szuka tylko tego, żeby wypełnić coś, co usprawiedliwi ich sumienie. Że coś zrobiłem, byłem - czyli poświęciłem ten koszyczek. A w koszyczku nie ma zbawienia. Zbawienie jest w zmartwychwstaniu  Jezusa Chrystusa, na które po prostu oczkujemy - dodaje ksiądz Sprysak.

Kapłani zapraszają, aby przychodząc do Kościoła na święcenie pokarmów poświęcić również chwilę czasu na adorację Pana Jezusa w grobie.

Sedno Sprawy - bp Jan Sobiło