Wkrótce otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej św. Janowi Pawłowi II

2021-10-18 11:01
Habemus papam!, 42 lata temu Karol Wojtyła został papieżem! Jak Ojca Świętego wspominają rodacy?
Autor: Wikimedia Commons/ Dennis Jarvis from Halifax, CC BY-SA 2.0,

"Z Krakowa do Rzymu. Jan Paweł II na fotografiach Adama Bujaka" - to tytuł wystawy, którą od 22 października będzie można oglądać w gmachu Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie.

Na wystawie znajdzie się blisko 200 fotografii, przybliżających drogę kard. Karola Wojtyły z Krakowa na Stolicę Piotrową, a także atmosferę i kontekst społeczny jego pontyfikatu. Wszystko będzie można oglądać w gmachu Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie w ramach ekspozycji przygotowanej dzięki wspólnym staraniom Instytut Adama Mickiewicza, Instytutu Polski w Rzymie i Muzeum Narodowego w Krakowie.

Rezultatem oczekiwanym w rzymskiej odsłonie wystawy papieskiej, jest zwiększenie wiedzy i świadomości rzymskiej publiczności w zakresie silnego związku przyszłego papieża z Krakowem. Zaprezentowania osoby Karola Wojtyły, jako metropolity krakowskiego i kardynała. Przedstawienia jego wizyt w Krakowie, które odwiedzał podczas siedmiu pielgrzymek do Polski. Podkreślenia roli fotografii Adama Bujaka, które stanowią subiektywną dokumentację działań charyzmatycznego człowieka i jego wpływu na ówczesne wydarzenia w Polsce, a także na samych Polaków - wyjaśniają organizatorzy.

Również autor zdjęć Adam Bujak podkreśla, że chciałby, aby wystawa przybliżyła odwiedzającym polskie realia. Wśród fotografii te, które uwieczniają symboliczne i ważne wydarzenia, jak budowa Arki Pana, obchody tysiąclecia Chrztu Polski czy procesję na Skałkę, przeplatają się z prywatnymi, ukazującymi m.in. momenty z życia prywatnego kard. Wojtyły. Wszystkie one obejmują okres od milenijnych obchodów w 1966 r. do ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 2002 r. Wystawie towarzyszy bogaty katalog, zawierający - oprócz fotografii - także wspomnienia ich autora.

Źródło: KAI