Włochy: w antycznej katedrze odkryto mozaikę podłogową

2024-11-25 8:42
Ostia mozaika
Autor: Marie-Lan Nguyen/wikimedia commons

Podczas prac wykopaliskowych przy antycznej katedrze w Ostii pod Rzymem archeolodzy odkryli dobrze zachowane pozostałości mozaiki. Badana w tym roku zachodnia część kościoła jest znacznie lepiej zachowana, niż oczekiwano, poinformował Niemiecki Instytut Archeologiczny w Berlinie. Kościół jest jedną z najstarszych siedzib biskupich w chrześcijaństwie. Został założony przez Konstantyna Wielkiego i zbudowany za jego życia w IV wieku.

Przy wykopaliskach pracowało prawie 40 badaczy z Rzymu, Kolonii i Bonn. Odnaleziono dowody świadczące o tym, że kościół  opuszczony na początku IX wieku był użytkowany aż do wczesnego średniowiecza. Poza tym, kolejne odnalezione elementy, np. kolumny, również pozwoliły na wysnucie nowych wniosków co do architektury katedry.

Z dotychczasowych badań wynika, że w pierwszym sezonie wykopaliskowym w ubiegłym roku zbadano wschodnią część trójnawowej bazyliki. W przyszłym roku planowane są wykopaliska na południowym skrzydle i przyległym zespole budynków, który prawdopodobnie stanowił przestrzeń mieszkalną i reprezentacyjną biskupa.

Przez stulecia starożytna Ostia, obok Aleksandrii i Kartaginy, była najważniejszym miastem portowym Morza Śródziemnego. W szczytowym okresie II wieku n.e. miasto liczyło około 50 000 mieszkańców. Wraz z upadkiem Rzymu i spadkiem handlu miasto portowe straciło na znaczeniu i popadło w ruinę.

Pierwsze prace wykopaliskowe rozpoczęto za czasów papieża Piusa VII (1800-1823) na początku XIX wieku. Dziś Ostia Antica wraz z Pompejami to jedno z największych i najważniejszych stanowisk archeologicznych w Europie. W 2020 roku dawne miasto portowe zostało wyróżnione pieczęcią Europejskiego Dziedzictwa Kultury.

Źródło: ekai