Wypieki i potrawy świąteczne od benedyktynek. Chcą zarobić na remont

2023-12-05 15:11
Karpie u benedyktynek
Autor: benedynktynki.eu

U benedyktynek ze Staniątek można już kupić karpie, wypieki i potrawy świąteczne na stoły bożonarodzeniowe. To forma kwesty na remont i ogrzanie zabytkowego opactwa.

Karpie pochodzą ze stawów przepływowych na terenie opactwa, w których prowadzona jest ekologiczna hodowla karpi. - Są karmione pszenicą i kukurydzą, dlatego co roku cieszą się dużym uznaniem - mówi matka ksieni, Stefania Polkowska.

Oprócz nich, w opactwie można nabyć również wypieki i inne potrawy na świąteczne stoły. - Polecamy uszka z grzybami, pierogi z kapustą i grzybami, sernik, makowiec, piernik, dżemy i powidła, miody oraz wiele innych słodkości - zachęca s. Polkowska.

Potrawy można nabywać wyłącznie w opactwie benedyktynek od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-16:30. Sprzedaż odbywa się na podwórzu opactwa. Wejście możliwe jest czarną bramą od ulicy Klasztornej.

- Chcemy własną pracą zarobić na utrzymanie, więc to forma kwestowania na nasz klasztor. Dlatego z serca dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, których codziennie obejmujemy modlitwą - dodaje mniszka.

Informacje dotyczące sprzedaży można uzyskać pod numerem telefonu 12 281 80 58 lub 507 677 825 lub na stronie internetowej www.benedyktynki.eu.

Klasztor mniszek w Staniątkach powstał prawdopodobnie w 1216 r. Ten najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny. Rozporządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy, w 2020 r. opactwo św. Wojciecha stało się pomnikiem historii. W ten sposób staniątecki zespół klasztorny został uznany zabytkiem o wyjątkowej wartości dla kultury narodowej.

Źródło:ekai