XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Kiedy obchodzimy?

2022-12-16 9:37
XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Kiedy obchodzimy?
Autor: episkopat.pl XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Kiedy obchodzimy?

„Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13,14) - pod tym hasłem odbędzie się najbliższy XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Obchodzimy go 17 stycznia. Sprawdź program obchodów.

XXVI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

Centralne obchody odbędą się w Siedlcach. Zaplanowano bogaty program wydarzeń kulturalno-religijnych. Gościem specjalnym będzie izraelski rabin Boaz Pash.

Gospodarz wydarzenia biskup siedlecki Kazimierz Gurda zwrócił uwagę na miejsce kolejnych obchodów Dnia Judaizmu. Tereny diecezji niemal od XVIII wieku aż do czasu II Wojny Światowej były światowym centrum rozkwitu chasydyzmu, ruchu, którego celem była odnowa religijności wyznawców judaizmu.

Czytaj także: Powstała aplikacja Rodzina Rodzin. Ma wzmocnić polskie małżeństwa

Uroczystości 17 stycznia rozpocznie wspólna modlitwa w centrum Siedlec, w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się synagoga, spalona przez Niemców w 1939 roku. Następnie w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej odbędzie się sesja poświęcona historii judaizmu na ziemi siedleckiej. Podjęty zostanie również temat Holokaustu na okupowanych przez Niemców wschodnich terenach Polski. Trzecim tematem będą obecnie realizowane projekty dotyczące kultury żydowskiej. Do wzięcia udziału w panelach naukowych poświęconych przeszłości i przyszłości relacji polsko-żydowskich będzie zaproszona młodzież ze szkół średnich i uniwersytetów.

Gościem drugiej części obchodów będzie rabin Boaz Pash z Izraela, który poprowadzi wykłady na temat interpretacji Starego Testamentu. Będzie on skierowany do katechetów, osób prowadzących parafialne kręgi biblijne oraz Lectio Divina.

Na zakończenie Dnia Judaizmu w siedleckiej katedrze odbędzie się międzyreligijna celebracja Słowa Bożego, którą poprowadzi przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem abp Grzegorz Ryś.

Czytaj także: Kard. Kazimierz Nycz przełamał się opłatkiem z parlamentarzystami

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa judaików pochodzących z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, Muzeum Parafialnego w Kocku oraz ze zbiorów prywatnych.

Obchody Dnia Judaizmu organizuje Komitet Episkopatu Polski do spraw Dialogu z Judaizmem. Co roku przygotowuje je inna polska diecezja. Ustanowiony przez Episkopat Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa.

Biuro Prasowe Diecezji Siedleckiej / BP KEP