Z Wawelu wyruszyła 44. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę
- To święty czas, czas modlitwy, właściwego dialogu, modlitwy o przyszłość dzieci i młodzieży- mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Eucharystii na wawelskim wzgórzu, skąd wyruszyła dziś 44. Piesza Pielgrzymka Krakowska na Jasną Górę.
Pątnicy opuścili wzgórze wawelskie po porannej mszy 6 sierpnia 2024 r. Już idą, a celem jest Jasna Góra, spotkanie z Matką Bożą. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
- To święty czas, czas modlitwy, właściwego dialogu, modlitwy o przyszłość dzieci i młodzieży. Jesteśmy tu, aby bronić Ojczyzny także modlitwą, pielgrzymim trudem zmierzania na Jasną Górę - mówił abp Marek Jędraszewski podczas porannej mszy św. rozpoczynającej pielgrzymkę przy Katedrze na Wawelu. Metropolita przewodniczył modlitwie i żegnał pielgrzymów.
Do Częstochowy zmierza obecnie wiele grup pątników. Zabierają prośby, intencje i każdego dnia modlą się w drodze. Jak sami mówią ich celem jest spotkanie ludzi na trasie, doświadczanie ich pomocy, gościnności, życzliwości oraz doświadczanie obecności Boga.
Krakowska pielgrzymka potrwa sześć dni. Jej uczestnicy 11 sierpnia staną u stóp Matki Bożej Częstochowskiej i na nowo się jej zawierzą.
Wcześniej w przededniu rozpoczęcia 44. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę abp Marek Jędraszewski modlił się ze wspólnotą Comunione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie) w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Ta włoska wspólnota wróciła do Krakowa po pięcioletniej przerwie wywołanej pandemią i znów z Polakami wyrusza na pielgrzymi szlak.
– Od Rzymu, od bazyliki Matki Bożej Większej, naród polski nauczył się czcić i kochać Matkę Bożą – mówił do pielgrzymów ze wspólnoty Comunione e Liberazione abp Marek Jędraszewski.
W odpowiedzi na słowa metropolity krakowskiego - główny przewodnik włoskiej grupy, ks. Francesco Ferrari przyznał, że teraz młodzi Włosi przybywają tutaj, żeby tego samego, czyli umiłowania Matki Bożej, jej kultu uczyć się od Polaków, od Kościoła polskiego.
Jak tłumaczą organizatorzy krakowskiej pielgrzymki tegoroczne hasło: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” – ma przypominać, że: każdy z nas jest we wspólnocie Kościoła ważny, każdy z nas otrzymał od Boga talenty, którymi może dzielić się ze wspólnotą, każdy z nas jest zaproszony, by tworzyć wspólnotę Kościoła, a ponadto, że Kościół to nasz wspólny dom. A uczestnicy pielgrzymki są zaproszenie, żeby od pierwszych kroków budowali piękną wspólnotę.
44. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Krakowskiej z Wawelu na Jasną Górę jak co roku jest w intencji Ojca Świętego i Ojczyzny, a zarazem jest podziękowaniem za pontyfikat św. Jana Pawła II. Swój początek z idei „Białego marszu”, jaki odbył się w Krakowie 17 maja 1981 roku. „Biały marsz” był reakcją studentów i społeczeństwa Krakowa na wiadomość o zamachu na życie Ojca Świętego Jana Pawła II.
Pielgrzymka podzielona jest na 8 Wspólnot liczących po około 5-10 grup pielgrzymkowych. Trwa od 6 do 11 sierpnia. Pielgrzymi każdego dnia pokonują około 25 km, bywają także dłuższe odcinki. W razie potrzeby mogą liczyć na pomoc medyczną: lekarzy, pielęgniarki i wolontariuszy medycznych. Za pielgrzymami podąża karetka pogotowia oraz samochód, którym w razie potrzeby podwiezie do najbliższego postoju lub miejsce noclegu. Na miejsca noclegu są też dowożone bagaże.
Źródło: gazetakrakowska.pl