Zamach na Jana Pawła II. 41 lat temu papież został postrzelony

2022-05-13 17:09
Zamach na Jana Pawła II. 41 lat temu papież został postrzelony
Autor: Facebook/Mt5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Zamach na Jana Pawła II. 41 lat temu papież został postrzelony

13 maja obchodzimy 41. rocznicę zamachu na Jana Pawła II. ​W 1981 roku podczas audiencji generalnej na placu Świętego Piotra papież Polak został postrzelony przez Mehmeta Ali Agcę.

Dziś 41. rocznica zamachu na Jana Pawła II. ​13 maja 1981 roku podczas audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra papież Polak został postrzelony przez Mehmeta Ali Agcę. Rannego Jana Pawła II przewieziono do kliniki Gemelli, gdzie przeszedł wielogodzinną operację.

- Lekarze walczyli heroicznie o ocalenie papieża i cały świat interesował się tym, co się dzieje za drzwiami tego szpitala - mówi Grzegorz Polak, zastępca dyrektora Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

Papież od samego początku przypisywał uratowanie swojego życia Matce Bożej z Fatimy.

-  Papież ocalał. Przypisywał to wstawiennictwu Matki Bożej. Zamachu dokonano w rocznicę pierwszych objawień fatimskich. Papież miał świadomość, że przeżył dzięki Matce Bożej, co wyraził w słynnychsłowach "Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulą" - dodał Polak.

13 maja oprócz 41. rocznicy zamachu na papieża przypada też 105. rocznica objawień w Fatimie.

Czytaj także: Objawienia Matki Bożej Fatimskiej: Dziś 105. rocznica!

A cóż powiedzieć o trzech portugalskich dzieciach z Fatimy, które nagle, w przeddzień wybuchu rewolucji październikowej usłyszały, że »Rosja się nawróci«, że »na końcu moje Serce zwycięży...«. Tego nie mogły one wymyślić. Nie znały na tyle historii i geografii, a jeszcze mniej orientowały się w ruchach społecznych i w rozwoju ideologii. A jednak to właśnie się stało, co zapowiedziały. Może również na to został wezwany »z dalekiego kraju« ten Papież, może na to był potrzebny zamach na placu św. Piotra właśnie 13 maja 1981 r., ażeby to wszystko stało się bardziej przejrzyste i zrozumiałe, ażeby głos Boga mówiącego poprzez dzieje człowieka w »znakach czasu« mógł być łatwiej słyszany i łatwiej zrozumiany?” „Kiedy patrzymy na znaki czasu naszego XX stulecia, największym z nich jest z pewnością Fatima (...) bowiem jej orędzie mówi o wielu najnowszych wydarzeniach i uzależnia je od odpowiedzi na jej wyzwania“ - przypomina Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.