29 czerwca tradycyjna zbiórka na świętopietrze

2024-06-25 9:18
Papież Franciszek Watykan
Autor: Vatican News/Facebook

W związku z przypadającą 29 czerwca uroczystością Świętych Piotra i Pawła, tradycyjnie ofiary zebrane w tym dniu na tacę przeznaczone będą na potrzeby Stolicy Apostolskiej. Przeprowadzana w tym czasie zbiórka środków nazywana jest „świętopietrzem” lub „Obolem św. Piotra”.

Świętopietrze to ofiara wnoszona w okolicach uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła przez kraje katolickie na rzecz działalności Stolicy Apostolskiej.

Jak zaznacza Sekretariat Ekonomiczny Stolicy Apostolskiej "może być ona niewielka, ale ma wielkie znaczenie symboliczne". Uzyskane środki przeznaczone są na wsparcie działalności charytatywnej papieża oraz struktur towarzyszących jego misji apostolskiej.

"Zbiórka przeznaczoną na daninę św. Piotra, należy przeprowadzić w sobotę, 29 czerwca br. według rozeznania duszpasterskiego" - podano w komunikacie archidiecezji warszawskiej. Wyjaśniono, że zbiórka jest wliczona w ryczałt.

Darowiznę można przekazać indywidualnie lub wspólnotowo m.in. za pośrednictwem przelewu bankowego lub karty kredytowej.

Według danych z ostatniego raportu rocznego opublikowanego w czerwcu 2023 r. dzięki zbiórce na tzw. "Świętopietrze". "Stolica Apostolska sfinansowała 192 projekty w 72 krajach, w tym 40,1 proc. w Afryce, 22,4 proc. Europie (Ukraina), Ameryce 19,8 proc., 16,1 proc. Azji" - informowano w raporcie.

W Kościele katolickim w Polsce zbiórka odbywa się przeważnie w ostatnią niedzielę czerwca, czyli w okolicach obchodów uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła. Środki zbierane są w ramach niedzielnej "tacy" lub do osobnych puszek ustawionych w kościołach w niedzielę lub w poprzedzającą ją sobotę.

Źródło: niedziela.pl