Złoty Krzyż Zasługi dla ks. Stanisława Drąga

2021-12-09 10:51
Ks. Stanisław Drąg
Autor: ks. S. Piekielnik/diecezja.radom.pl

Ks. Stanisław Drąg został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Wyróżnienie zostało nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Uroczystość odbyła się 8 grudnia w Radomiu.

Obecny na uroczystości, która odbyła się w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu bp Piotr Turzyński powiedział, że ks. Drąg przez długie lata malując i pisząc ikony prowadził ludzi do zachwytu nad Bogiem. - Dziękuję za to dzieło ewangelizacji ks. Stanisława na polu artystycznym - mówił ksiądz biskup.

Ks. Stanisław Drąg jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2020 roku obchodził 50-lecie pracy artystycznej. Moje powołanie kapłańskie i artystyczne szły jednym torem. Wszystko zaczęło się w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Kiedy miałem pięć lat, wyjechałem wraz z rodziną za chlebem na Ziemie Odzyskane do Wałbrzycha. Spędziłem tam osiem lat, ucząc się do czwartej klasy w szkole podstawowej. Jeszcze w szkole podstawowej zorganizowano moją pierwszą wystawę - wspominał ks. Stanisław.

Artysta urodził się w 1941 roku. Ukończył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Uczęszczał też na wykłady z historii sztuki i zajęcia z rysunku oraz kompozycji u prof. Antoniego Michalaka, a także konserwacji u prof. Rudolfa Kozłowskiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Oprócz pisania ikon, zajmuje się rysunkiem i malarstwem. Maluje łąki, lasy, samotne drzewa, a także sceny rodzajowe z rodzinnych stron – Kałkowa koło Ciepielowa, skąd pochodzi. Wśród ogromnej ilości prac jakie wykonał są rysunki, akwarele, obrazy olejne i ikony. Jego prace prezentowane były na ponad 140 wystawach.

Więcej o postaci księdza-artysty można przeczytać na stronie Muzeum Wsi Radomskiej.

Źródło: KAI