Zmiany księży 2023. W tych diecezjach biskupi wręczyli już dekrety

2023-06-05 19:59
Ksiądz
Autor: kisistvan77 / www.pixabay.com

Czerwiec to czas, w którym w większości diecezji dokonuje się zmian personalnych na parafiach i w instytucjach Kościoła. Pierwsze zmiany w tym roku zostały już ogłoszone. Gdzie zmieniają się księża w czerwcu 2023?

Co roku pierwsze zmiany na parafiach to nowe przydziały neoprezbiterów: świeżo wyświęceni księża są kierowani na swoje pierwsze placówki. Jak dotąd w ośmiu diecezjach ordynariusze zdecydowali już, gdzie trafią nowo wyświęceni kapłani.

W diecezji elbląskiej siedmiu nowych kapłanów otrzymało już dekrety kierujące do posługi, podobna sytuacja jest w diecezji ełckiej, w której trzech neoprezbiterów zostało posłanych na pierwsze parafie. Parafię przydzielono też w archidiecezji gnieźnieńskiej, gdzie po raz pierwszy w historii został wyświęcony tylko jeden ksiądz, oraz w diecezji tarnowskiej, w której biskup wyznaczył parafie dziesięciu nowym kapłanom.

Sześciu neoprezbiterów dostało już dekrety w diecezji toruńskiej, a czterech w archidiecezji warmińskiej. Czternastu nowych księży przyjdzie też na parafie w archidiecezji warszawskiej, a dwóch - w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Większe zmiany personalne wśród księży zaszły jak dotąd w czterech diecezjach, w których biskupi wręczyli m.in. nominacje proboszczowskie. To diecezja gliwicka, w której nowy ordynariusz bp Sławomir Oder wręczył 26 maja dekrety 22 kapłanom zmieniającym w tym roku miejsce posługi.

Pierwsze zmiany zaszły też w archidiecezji katowickiej, w której posługę metropolity podjął właśnie abp Adrian Galbas, powołując nowego kanclerza kurii, którym z dniem 1 lipca zostanie ks. Tomasz Wojtala i nowego rektora seminarium, którym jest ks. Krzysztof Matuszewski. Także w archidiecezji gnieźnieńskiej abp Stanisław Gądecki dokonał zmian na stanowiskach proboszczów, które objęły 20 kapłanów.

Dekrety proboszczowskie w diecezji włocławskiej wręczył już też bp Krzysztof Wętkowski, a zmiany dotyczą w tej diecezji piętnastu księży. Zmian personalnych dokonał także bp Tadeusz Lityński, który wręczył dekrety nowym proboszczom, administratorom, wikariuszom i neoprezbiterom diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

O tym, kiedy księża dostaną dekrety, decyduje ordynariusz każdej diecezji, nie zawsze też zmiany są ogłaszane dla wszystkich kapłanów w jednym momencie. Praktyka pokazuje, że większość decyzji zostaje ogłoszona w czerwcu, jednak zmiany następują czasami także pod koniec sierpnia. Na ogół wszystkie informacje o nowych miejscach posługi księży diecezjalnych publikowane są na stronach kurii diecezjalnych.

Źródło: niedziela.pl