Znamy laureatów Medalu św. Brata Alberta

2022-01-10 16:28
Medal św. Brata Alberta
Autor: Fundacja im. Brata Alberta

Piłkarz Jerzy Dudek, muzyk Ryszard Brączek i działacz społeczny z Kanady Grzegorz Waśniewski zostali tegorocznymi laureatami Medalu św. Brata Alberta. Odznaczenia zostaną wręczone 28 marca podczas festiwalu „Albertiana” w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie.

Medale św. Brata Alberta przyznawane są od 1997 roku przez Fundację im. św. Brata Alberta z Radwanowic za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym.

Jak głosi komunikat kapituły, w tym roku postanowiono uhonorować Jerzego Dudka za działalność charytatywną oraz organizowanie turniejów na rzecz osób niepełnosprawnych, podopiecznych, m.in. Fundacji Alma Spei oraz Fundacji im. Brata Alberta. Grzegorza Waśniewskiego uhonorowano za wieloletnią działalność społeczną i charytatywną oraz za organizowanie kwest na rzecz osób niepełnosprawnych w Kanadzie. Z kolei Ryszarda Brączka - za wieloletnią działalność społeczną i udział w koncertach charytatywnych na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących.

Jerzy Dudek jest jednym z najbardziej utytułowanych, ale też rozpoznawanych i darzonych sympatią polskich piłkarzy. „Charakter Jerzego Dudka ukształtowało niepoddawanie się mimo przeciwności losu oraz dom o tradycyjnych wartościach, z którego wyniósł szacunek do pracy. Postawa ta procentowała później w klubach i na boisku” – czytamy w udostępnionym przez Fundację im. św. Brata Alberta życiorysie sportowca, który jeszcze podczas gry w Realu Madryt zaangażował się wraz z kolegami z drużyny w akcję Szlachetna Paczka. Założył także własną fundację „Dobry Start – sport przyszłością”, której celem jest promocja sportu poprzez budowanie boisk i wspieranie wydarzeń sportowych. „Pan Jerzy bardzo mocno wspierał różnego rodzaju działania charytatywne. W wielu uczestniczy do dziś. Organizował pomoc dla Fundacji „Alma Spei” prowadzącej w Krakowie hospicjum dziecięce oraz aktywnie działał na rzecz stowarzyszenia SIEMACHA. Od wielu lat wspiera również osoby niepełnosprawne intelektualnie z Fundacji im. Brata Alberta. Był ambasadorem organizowanych w Krakowie Światowych Dni Młodzieży 2016.

- Grzegorz Waśniewski to barwna postać – mówił o kolejnym z laureatów ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Pochodzi z Warmii, a po ślubie wyjechał wraz z żoną do jej rodziny w Kanadzie. Od przeszło 40 lat mieszka w mieście Guelph w prowincji Ontario. Jest tam aktywnym działaczem polonijnym i społecznym. W 2008 roku założył Stowarzyszenie Józefa Piłsudskiego „Orzeł Strzelecki”, którego do dziś jest komendantem. Stowarzyszenie to podejmuje wiele akcji patriotycznych i społecznych wśród Polonii kanadyjskiej. Między innymi dba o pamięć o żołnierzach „Błękitnej Armii” Józefa Hallera, pochowanych na jedynym polskim cmentarzu wojskowym, leżącym niedaleko wodospadu Niagara.

Od kilkunastu lat Grzegorz Waśniewski wspiera również ogólnopolską Fundację im. św. Brata Alberta, organizując stałe kwesty i kiermasz na rzecz jej niepełnosprawnych podopiecznych. Promuje także ich rękodzieło i prace artystyczne. Jest przez wszystkich nazywany „Marszałkiem”, gdyż na spotkaniach w kraju i zagranicą występuje w mundurze legionowym. Na uroczystościach patriotycznych odgrywa też rolę Józefa Piłsudskiego.

Ryszard Brączek jest krakowianinem, który wraz z Lidią Jazgar stworzył zespół muzyczny „Galicja”. Jest autorem muzyki i tekstów piosenek. Współpracuje przy wielu projektach, tworząc muzykę teatralną i filmową, czy związaną z sacrum. Od wielu lat koncertuje charytatywnie na rzecz osób najbardziej potrzebujących. Warto wymienić stałą artystyczną współpracę z Fundacją im. Brata Alberta, Hospicjum św. Łazarza, Szpitalem Dziecięcym w Prokocimiu czy Wolontariatem św. Eliasza.

Wręczenie medali odbędzie się w poniedziałek 28 marca w trakcie 22. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana" 2021, organizowanego przez Fundację im. św. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”.

Źródło: KAI