Znany naukowiec oskarżony o kradzież starożytnego tekstu Ewangelii

2021-09-30 14:28
Papirus
Autor: pixabay.com

Dirk Obbink – angielski papirolog, wykładowca z Oksfordu i pracownik Oxyrhynchus Papyri, czyli największego na świecie zbioru starożytnych papirusów – miał sprzedać pochodzące z tej kolekcji teksty, także biblijne.

Całą sprawę kradzieży cennych papirusów opisał kilka dni temu „New York Times”. Według dziennika jako pierwszy kradzież zgłosił Scott Carroll – również ekspert w dziedzinie papirusów. W czasie jednego ze swych wykładów powiedział, że widział w oksfordzkim Christ Church College „fragmenty papirusu z Ewangelii św. Marka, datowanego na lata 70-120, który później ktoś kupił”.

Przedstawiciele brytyjskiego Towarzystwa Badań zaczęli obawiać się, że wykradziono egzemplarze z ich zbiorów. W 2016 postanowili nie odnawiać umowy o pracę z Dirkiem Obbinkiem ze względu na jego „domniemane zaangażowanie w działalność przestępczą”.

Profesor z Oksfordu najpierw wszystkiemu zaprzeczał. Później wyszła na jaw umowa zawarta między nim a firmą Hobby Lobby. Obbink miał sprzedać firmie 32 zabytki za 7 mln dolarów. W toczącym się przeciwko niemu śledztwie przyznał, że „omyłkowo” sprzedał teksty z biblioteki oksfordzkiej, które nie należą do niego i obiecał, że zwróci 760 tys. dolarów, które już za nie otrzymał. Jak na razie zwrócił tylko 10 tys.

Wśród wspomnianych zabytków znalazł się m.in. fragment Ewangelii św. Marka. Przyciąga on uwagę wielu naukowców, którzy sądzą, że mógł powstać nawet w 70 r., a więc w okresie, który na ogół łączy się z jej powstaniem. Na przykład prof. Daniel Wallace z Seminarium Teologicznego w Dallas uważa, że ten tekst może być „jednym z najstarszych na świecie”.

Znalezisko było częścią olbrzymiego zbioru rękopisów z okresu ptolemejskiego i rzymskiego odkrytego pod koniec XIX w. w okolicach miasta al-Bahnasa, położonego 160 km na południowy zachód od Kairu. Znajdowały się w nim również teksty Nowego Testamentu: pochodzące z III wieku fragmenty Ewangelii św. Jana (dziś znajdują się one w Muzeum Brytyjskim) i Listy św. Jana (obecnie w bibliotece uniwersyteckiej w Kairze).

Źródło: KAI, NYT