29 osób otrzymało nagrodę prezydenta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury

XII Gala Kultury w Koszalinie
Autor: Magda Wanowska-Miksa XII Gala Kultury w Koszalinie

29 osób nagrodził prezydent Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury. Laureaci otrzymali nagrody podczas uroczystej Gali Kultury, która odbyła się w Filharmonii Koszalińskiej.

Tytuł Wydarzenie Kulturalne Roku 2021 trafił do Archiwum Państwowego za publikację „Nieznane twarze Koszalina. Miejsca, których już nie ma”. Wydawnictwo było elementem obchodów 60 – lecia działalności Archiwum Państwowego. Album prezentuje archiwalia związane z nieistniejącymi już w mieście obiektami i miejscami. Publikacja w całości została wykonana w Koszalinie i wzbudziła ogromne zainteresowanie czytelników.

Natomiast Tytuł Kulturalna Inicjatyw Roku 2021 otrzymał Festiwal Koszalin BassFest. To była całkowicie nowa inicjatywa. We wrześniu ub. roku, w trakcie 3 festiwalowych koncertów publiczność mogła posłuchać artystów, dla których wspólnym mianownikiem jest kontrabas. Festiwal zdobył laur „Made in Koszalin” w kat. kultura i design.

Nagrody za całokształt wieloletniej pracy artystycznej, twórczej oraz działania na rzecz upowszechniania i promocji kultury otrzymały trzy osoby m. in. Krystyna Pilecka, poetka i kanclerz Krajowego Bractwa Literackiego w Koszalinie.

-Doliczyłam się, że to już 40 lat pracy na rzecz kultury i Koszalina. Cieszę się, że zostałam doceniona za to, że po prostu robiłam to co najbardziej lubię. Jak byłam mała to zawsze mówiłam, że kiedy nauczę się pisać to sama sobie napiszę wiersz i to się spełniło.

Listen to "Krystyna Pilecka, poetka i kanclerz Krajowego Bractwa Literackiego w Koszalinie" on Spreaker.

Prezydent Koszalina docenił także dzieci i młodzież za ich sukcesy w dziedzinie kultury. Nagrody otrzymały 22 osoby. To w znacznej przewadze uczniowie koszalińskiej szkoły muzycznej.

-Te nagrody są wartością dodaną do pracy uczniów, na pewno motywują ich do uczestnictwa w konkursach. Jest to też potwierdzenie tego, że to, co robią, robią dobrze. Bardzo się cieszę, że nasz absolwent Wiktor Dziedzic zdobył tytuł Młodego Artysty Roku 2021. To jest ukoronowaniem jego kariery uczniowskiej w naszej szkole

- powiedziała z dumą Anna Załucka, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie.

Listen to "Anna Załucka, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie" on Spreaker.

Galę Kultury uświetnił koncert orkiestry Filharmonii Koszalińskiej, pod dyrekcją Macieja Osady-Sobczyńskiego z solistą Michałem Słobodzianem. Artyści przygotowali ten program na galę dwa lata temu, jednak z powodu pandemii mogli go zaprezentować dopiero teraz. Prezydent Koszalina Piotr Jedliński podkreśla, że powrót do wydarzeń stacjonarnych to wielka wartość dla koszalińskiej kultury.

gala kultury koszalin
Autor: Magda Wanowska-Miksa Galę Kultury uświetnił koncert orkiestry Filharmonii Koszalińskiej, pod dyrekcją Macieja Osady-Sobczyńskiego z solistą Michałem Słobodzianem.
Listen to "Prezydent Koszalina Piotr Jedliński" on Spreaker.

Galę Kultury zakończyła prezentacja filmu dokumentalnego „Papierosy” autorstwa Mai Markowskiej, która także jest tegoroczną laureatką nagrody Prezydenta w kategorii osób dorosłych. Jej film został doceniony na wielu festiwalach w Polsce m.in. zdobył Grand Prix za film niezależny na Imagenations Festival we Wrocławiu, jednak nagroda w rodzinnym mieście cieszy Maję wyjątkowo.

Listen to "Maja Markowska, laureatka nagrody i autorka filmu "Papierosy"" on Spreaker.

W tej samej kategorii nagrodę odebrał także Błażej Babij, pomysłodawca, organizator i dyrektor artystyczny festiwalu Koszalin BassFest.

Podczas Gali Kultury można było obejrzeć wystawę, promującą publikację Archiwum Państwowego. Udostępniono także kolejne wydanie „Almanachu Kultury Koszalińskiej”.