46. Festiwal ukraińskich zespołów dziecięcych w Koszalinie

2021-10-28 15:32
festiwal Koszalin
Autor: materiały prasowe

W Koszalinie odbędzie się 46. Festiwal Ukraińskich Zespołów Dziecięcych, podczas którego zaprezentuje się ponad 200 wykonawców. Impreza w dniach 6 i 7 listopada w Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

Celem festiwalu, którego początki sięgają 1972 roku jest podtrzymanie oraz propagowanie kultury ukraińskiej, umacnianie dobrosąsiedzkich stosunków między żyjącymi obok siebie Polakami i Ukraińcami, a także innymi mniejszościami narodowymi, etnicznymi i religijnymi, kształtowanie postaw społeczeństwa otwartego na odmienności kulturowe, a także promowanie regionu i jego wielokulturowości.

Podczas tegorocznego Festiwalu wystąpi ponad 200 wykonawców z kilkunastu ośrodków nauczania języka ukraińskiego z niemal całej Polski m.in. Stargardu, Lęborka, Bytowa, Słupska, Koszalina oraz Białego Boru. Wykonawcy zaprezentują m. in.: ukraińskie tańce, śpiew, bajki, muzykę instrumentalną, scenki humorystyczne, kompozycje teatralno-muzyczne. Koszalin reprezentować będzie Chór Dziecięcy „Perwocwit” oraz grupa teatralna z punktu nauczania języka ukraińskiego.

W pierwszym dniu odbędzie przegląd uczestników festiwalu od godz. 11.00 w Centrum Kultury 105. Natomiast w niedzielę, 7 listopada, również w CK105 od godz.11.00 odbędzie się uroczysty koncert galowy Festiwalu. Na zakończenie Festiwalu odbędzie się wręczenie nagród, dyplomów i upominków uczestnikom Festiwalu oraz najlepszym zespołom.

Podczas Festiwalu zostanie rozstrzygnięty XV Ogólnopolski Konkurs Rysunkowy „Ridni zemli batkiw mojimy oczyma” (w tłum. Rodzinne ziemie przodków moimi oczyma), który odnosi się tematycznie do rdzennych terenów Ukraińców w Polsce, jak również życia religijnego i kulturalnego Ukraińców w Bieszczadach i w Beskidach sprzed 1947 roku. Festiwal otrzymał wsparcie finansowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta Koszalin.