5 filmów w kwietniowym DKF Projekcja w Słupsku

2022-04-06 16:28
Film balkonowy
Autor: materiały prasowe Kadr z dokumentu "Film balkonowy"

5 propozycji filmowych pojawi się w słupskim kinie Rejs w ramach kwietniowego cyklu DKF Projekcja. Zobaczyć będzie można hip-hopowy musical, debiutującej polskiej reżyserki, najnowszy film dokumentalny Pawła Łozińskiego, a także trochę kina azjatyckiego i seanse związane z Dniami Kultury Żydowskiej, które odbywają się w Słupsku.

Pierwszy pokaz 7 kwietnia. Będzie to pełnometrażowy debiut Aleksandry Terpińskiej- film „Inni ludzie”, który zdobył 5 nagród na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Gdyni. Jest to historia o poszukiwaniu miłości, a scenariusz powstał w oparciu o książkę Doroty Masłowskiej. Film, określany przez krytyków jako bezkompromisowy hip-hopowy musical, jest też kolejnym dowodem na to, że można znaleźć formę dla tego, co wydawałoby się nieprzekładalne na język kina.

Tuż przed świętami, 14 kwietnia, w kinie Rejs pokażą najnowszy dokument Pawła Łozińskiego Film balkonowy. Reżyser przez ponad 2,5 roku zaczepiał osoby przechodzące pod jego balkonem, zadając pytania, rozmawiając o tym jak radzą sobie z życiem. Z tych spotkań stworzył mozaikę ludzkich historii, na przemian wesołą i refleksyjną, zaskakującą i wciągającą, w której każdy z nas może się przejrzeć. To również film o warsztacie dokumentalisty - o wymianie i więzi, która rodzi się miedzy reżyserem a powracającymi pod jego kamerę bohaterami.

 Niedokończona historia. Marzec '68
Autor: materiały prasowe Kadr z filmu "Niedokończona historia. Marzec '68"

21 kwietnia, w ramach trwających w Słupsku 20. Dni Kultury Żydowskiej - Marcowych Utrat, gościem DKF Projekcja będzie Jacob Dammas - twórca filmu Kredens. Tytułowy mebel należał do jego rodziców, którzy z powodu żydowskiego pochodzenia matki mężczyzny, musieli emigrować z kraju. Po latach reżyser wraca do Polski próbując odnaleźć starą rodzinną pamiątkę. Tego dnia wyświetlony będzie również dokument Jacka Chojeckiego Niedokończona historia. Marzec ‘68, poświęcony dzieciom liderów i uczestników wystąpień studenckich w marcu 1968 roku.

Cotygodniowe spotkania zakończą się w tym miesiącu 28 kwietnia pokazem Memorii mistrza azjatyckiego kina Apichatponga Weerasethakula. To film-sen, film-odyseja, unikalne doświadczenie zmysłowe, dźwiękowe i duchowe. Opowieść o pamięci indywidualnej i zbiorowej, o tajemnym, niewidzialnym pomoście między teraźniejszością i przeszłością. Tytułową rolę w „Memorii” gra Tilda Swinton i dla wielu może to być główny argument, dlaczego warto zobaczyć ten film.

Przed każdym seansem DKF prelekcje na temat filmów wygłosi Anna Patalon, absolwentka filozofii i miłośniczka kina. Seanse odbywają się zawsze w czwartki o godz. 18.00.

Listen to "DKF Słupsk- Joanna Gajdo ze Słupskiego Ośrodka Kultury" on Spreaker.