"50 lat Kościoła koszalińsko - kołobrzeskiego"- relacja z konferencji naukowej w Koszalinie

2022-05-16 14:29
Konferencja naukowa
Autor: Ks. Wojciech Parfianowicz "Gość Niedzielny" Konferencja naukowa odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie

Wśród prelegentów byli naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego, z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz z Polskiej Akademii Nauk.

Diecezja koszalińsko- kołobrzeska świętuje w tym roku jubileusz 50-lecia. Z tej okazji w sobotę w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie odbyła się konferencja naukowa.

"Konferencja ta właściwie rozpoczyna w całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej pewien proces naukowy rozpoznania tego, co wydarzyło się tu przed 50 laty na terenie tej wielkiej wówczas administracji gorzowskiej, podzielonej w 1972 roku na trzy diecezje. Dodam, że diecezja koszalińsko- kołobrzeska jest pierwszą z tych trzech, która rozpoczęła takie działania naukowe" - mówi ks. prof. Grzegorz Chojnacki, dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, zapowiadając kolejne podobne konferencje, które odbędą się wkrótce m.in. w Kołobrzegu i w Pile.

Listen to "ks. prof. Grzegorz Chojnacki, dziekan Wydziału Teologicznego US" on Spreaker.

Zdaniem ks. dr. Tadeusza Ceynowy, dyrektora Archiwum diecezjalnego w Koszalinie możemy już mówić o zadomowieniu się ludzi na tych ziemiach.

Listen to "ks. dr Tadeusz Ceynowa, dyrektor Archiwum diecezjalnego w Koszalinie" on Spreaker.

Na wkład Kościoła lokalnego w budowanie tożsamości tych ziem zwraca uwagę także obecny na konferencji prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Listen to "Piotr Jedliński, prezydent Koszalina" on Spreaker.

Diecezja koszalińsko- kołobrzeska świętuje półwiecze, ale korzenie chrześcijańskie tych ziem sięgają roku tysięcznego i pierwszego biskupstwa w Kołobrzegu.

Listen to "prof. Marian Rębowski, PAN" on Spreaker.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 25 czerwca w koszalińskim amfiteatrze. Mszy św. przewodniczył będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp. Salvatore Pennacchio. W programie uroczystości m.in. konferencja ks. dra hab. Wojciecha Węgrzyniaka oraz koncert uwielbienia w wykonaniu Poldka Twardowskiego z zespołem.

ks. Wojciech Parfianowicz/Alicja Górska

Konferencja naukowa
Autor: Ks. Wojciech Parfianowicz "Gość Niedzielny" W konferencji naukowej uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych, instytucji miejskich.