58. Międzynarodowy Festiwal Organowy przez całe wakacje w Koszalinie i regionie

2024-07-03 10:41
(od lewej) Robert Wasilewski, dyrektor Filharmonii Koszalińskiej i Bogdan Narloch, dyrektor artystyczny festiwalu organowego w Koszalinie
Autor: Alicja Górska (od lewej) Robert Wasilewski, dyrektor Filharmonii Koszalińskiej i Bogdan Narloch, dyrektor artystyczny festiwalu organowego w Koszalinie

Ponad 30 koncertów w dwa miesiące. Taki jest program Międzynarodowego Festiwalu Organowego, organizowanego po raz 58. w Koszalinie i w regionie. To trzeci, najstarszy w Polsce festiwal organowy.

Ponad 30 koncertów w dwa miesiące. Taki jest program Międzynarodowego Festiwalu Organowego, organizowanego po raz 58. w Koszalinie i w regionie. To trzeci, najstarszy w Polsce festiwal organowy. Koszalin wyprzedzają tylko festiwale w Oliwie i Kamieniu Pomorskim. Rozpoczęcie festiwalu w koszalińskiej katedrze już w najbliższy piątek (5 lipca) o godz. 19.15. 

"Zaczniemy bardzo egzotycznie, ponieważ podczas inauguracji usłyszymy chyba jeden z najlepszych chórów na świecie. Jest to Philippine Vocal Ensemble, a na organach będzie grała znakomita, chyba najlepsza w tej chwili tajwańska organistka Yu Hsiao-Yi, a zaprezentują m.in. muzykę tajwańskich kompozytorów, przeznaczoną na organy. Natomiast chór filipiński wykona po raz pierwszy w Polsce Missa 2000, czyli Mszę 2000 znanego kompozytora filipińskiego"- wyjaśnia Bogdan Narloch, dyrektor artystyczny festiwalu. Dodaje, że gościem festiwalu będzie także Józef Skrzek, znany w Polsce instrumentalista, który wykona autorski program Viator, czyli Pielgrzym. 

Koncerty z udziałem Józefa Skrzeka 8 lipca o 20.20 w kościele w Sarbinowie, 12 lipca o godz. 19.15 w koszalińskiej katedrze, 14 lipca w kościele pw. św. Michała Archanioła w Jastrowiu i 17 lipca o 19.00 w kościele w Jamnie.

Wracając do koncertu, inaugurującego festiwal w najbliższy piątek, w pierwszej części na katedralnych organach zagra Hsiao-Yi z Tajwanu. W 2014 roku zdobyła pierwszą nagrodę na I Tajwańskim Konkursie Organowym. Jesienią 2017 roku wydała dwie płyty CD. Jedną z nich, zawierającą kościelną muzykę klasyczną i współczesną, nagrała z wybitnym trębaczem Chang-Bo Chenem; drugą, z utworami barokowymi i klasycystycznymi, solo. Występowała na wszystkich salach koncertowych wyposażonych w organy piszczałkowe na Tajwanie. Współpracuje w charakterze solistki i muzyka orkiestrowego m.in. z orkiestrą filharmonii w Tajpei. Wykonuje też muzykę kameralną z wieloma znakomitymi instrumentalistami. Poza Tajwanem występowała w kilku krajach europejskich, w tym w Polsce.

W drugiej części koncertu wystąpią wspólnie orkiestra Filharmonii Koszalińskiej i chór Philippine Vocal Ensemble. Jako jedna z najbardziej wszechstronnych grup chóralnych na Filipinach, Philippine Vocal Ensemble zdobywa liczne nagrody w konkurach chóralnych na całym świecie. 

Program pierwszej części koncertu:

Charles-Marie Widor - Symfonia Nr 6 na organy op. 42, Nr 2 - Finał

Tsung-Jen Hsieh – „In Principio”

Pei-Lin Wu – „Fantasia of the Taiwanese Folk Song”

Jerry Westenkuehler – „Fantasia on a Taiwanese Folk Song”

Denis Bédard - Sinfonietta (Intrada, Scherzo, Carillon) - na 4 ręce z Bogdanem Narlochem

*

Program drugiej części koncertu:

Ryan Cayabyab – „Missa 2000”

Te koncerty odbędą się także w sobotę o godz. 19.00 w kościele w Bobolicach i w niedzielę o godz. 19.45 w kościele w Ustroniu Morskim. Wstęp na wszystkie koncerty, poza koszalińską katedrą, wolny.

Listen to "Robert Wasilewski, dyrektor Filharmonii Koszalińskiej" on Spreaker. Listen to "Bogdan Narloch, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie" on Spreaker.

Zakończenie 58. Międzynarodowego Festiwalu Organowego 30 sierpnia o godz. 19.15 w koszalińskiej katedrze. Na organach zagra Julita Nohanowicz. Wystąpią także chóry- chór Politechniki Koszalińskiej „Canzona” oraz chór „Pomerania Cantat”. Akompaniował im będzie Bogdan Narloch.

Organizatorem festiwalu jest Filharmonia Koszalińska. Szczegółowy program na stronie filharmonii.