Aleksandra Błażejewska upamiętniona w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

2022-06-10 14:45
Odsłonięto tablicę poświęconą Aleksandrze Błażejewskiej
Autor: Powiat pilski Odsłonięto tablicę poświęconą Aleksandrze Błażejewskiej

Aleksandra Błażejewska upamiętniona na budynku nowej sali sportowej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Pile. Odsłonięta została specjalna tablica pamiątkowa.

Aleksandra Błażejewska była wyjątkowym pedagogiem, niezwykle zasłużonym dla szkolnictwa specjalnego. Za swoją działalność otrzymała liczne nagrody oraz tytuł Honorowego Obywatela Piły. Całe swoje życie poświęciła edukacji i wychowaniu dzieci oraz młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Walczyła o ich prawa i integrację ze społeczeństwem. Uważała, że najlepszą dla nich rehabilitacją jest sport. Stworzyła i przez lata organizowała dla dzieci i młodzieży Igrzyska Lekkoatletyczne NIKE Sprawni Razem, które integrowały ich z rówieśnikami.

Zmarła w ubiegłym roku.

Podczas oficjalnego odsłonięcia tablicy, swoją premierę miała także poświęcona Aleksandrze Błażejewskiej, autorstwa córki Ewy Godyckiej publikacja pt. „Ktoś tu był i był…”. To opowieść faktograficzna o życiu pilskiej społeczniczki z elementami osobistych wspomnień, opatrzona dokumentami i zdjęciami, także rodzinnymi. Aleksandra Błażejewska do końca była aktywną społeczniczką.