Autobusy elektryczne są już w Pile

2022-01-13 20:01
Autobus elektryczny
Autor: Facebook Miejski Zakład Komunikacji w Pile - MZK Piła Autobus elektryczny już w taborze pilskiego MZK

Do Piły dotarły pierwsze trzy autobusy elektryczne. Na ulicach miasta pojawią się w połowie lutego i będą obsługiwać linię nr 5. Każdy z pojazdów ma 12 metrów długości i może pomieścić 80 pasażerów. W ramach tego samego projektu powstały też stacje ładowania autobusów.

Do Piły dotarły już trzy z pięciu zamówionych autobusów elektrycznych. Są to pierwsze w historii pilskiego taboru pojazdy elektryczne. Nowe autobusy nie będą dodatkowe w taborze, tylko zastąpią starsze pojazdy z silnikiem Diesla, które zostaną zezłomowane. Elektrobusy na ulice Piły wyjadą w połowie lutego i, jak zapowiada przewoźnik, będą kursować na linii numer 5.

-Jest to linia, która jedzie przez centrum miasta i korzysta z niej najwięcej pasażerów. Nowe autobusy mają 12 metrów długości i mogą pomieścić 80 pasażerów. Jeżeli chodzi o ich wyposażenie to jest ono bardzo nowoczesne. W pojazdach znajdzie się klimatyzacja oraz wydajne ogrzewanie. Elektryczne autobusy zapewniają pasażerom ciszę, wygodę i bezpieczeństwo

-mówi Tadeusz Majewski, prezes MZK w Pile.

Listen to "Tadeusz Majewski, prezes MZK w Pile" on Spreaker.

Pozostałe 2 autobusy mają zostać dostarczone do Piły do końca kwietnia tego roku.

Projekt obejmował także budowę infrastruktury potrzebnej do ładowania nowych autobusów. Specjalne ładowarki stacjonarne stanęły w zajezdni autobusowej, a stacje szybkiego ładowania na pętli Kossaka.

Autobus elektryczny przy stacji ładowania.
Autor: Facebook Miejski Zakład Komunikacji w Pile - MZK Piła Autobus elektryczny przy stacji ładowania.

Zakup pięciu autobusów elektrycznych oraz potrzebnej do ładowania infrastruktury to koszt 16 mln zł. 85 procent tej kwoty pokryła dotacja unijna.