Będzie rozbudowa słupskiego hospicjum. Placówka liczy na wsparcie z 1,5 procent podatku.

2024-01-26 15:29
Teresa Jerzyk, dyrektorka słupskiego hospicjum i honorowa obywatelka Słupska
Autor: Alicja Górska Teresa Jerzyk, dyrektorka słupskiego hospicjum i honorowa obywatelka Słupska

Słupskie hospicjum w ciągu roku przyjmuje około 450 pacjentów. Kontrakt Narodowego Funduszu Zdrowia dla tej placówki opiewa na kwotę ponad 300 tys. zł. To niestety za mało.

Słupskie hospicjum w ciągu roku przyjmuje około 450 pacjentów. Kontrakt Narodowego Funduszu Zdrowia dla tej placówki opiewa na kwotę ponad 300 tys. zł. To niestety za mało, by pokryć bieżące koszty funkcjonowania. W ubiegłym roku zabrakło 120 tys. zł. Stąd tak ważne są darowizny i pieniądze pozyskane z 1,5 procent podatku dochodowego, jakie można przeznaczyć na tę placówkę.

Co więcej, w marcu rusza rozbudowa hospicjum. Nie zwiększy się liczba łóżek (kontrakt z NFZ jest na 20 miejsc), ale poprawi się jakość, bo obecnie w placówce są pokoje 2-3- osobowe. Po rozbudowie, będą pokoje pojedyncze oraz 2-osobowe.

"Hospicjum nie jest oddziałem szpitalnym, gdzie chorzy przychodzą i po jakimś czasie wychodzą zdrowi z oddziału, tylko tu jest ich ostatnia droga życia. To jest ważne, żeby nie tylko ten pacjent, ale także jego rodzina miała ten komfort bycia ze sobą i rozmów na osobności"- wyjaśnia Teresa Jerzyk, dyrektorka słupskiego hospicjum. Przyznaje, że pieniądze pozyskane z 1,5 proc. podatku są bardzo potrzebne. "My, jako słupskiego hospicjum, z tych właśnie środków, przez kilka lat odkładanych, sfinansujemy rozbudowę hospicjum. Prace zaplanowane są na marzec"- dodaje pani dyrektor.

Listen to "Teresa Jerzyk, dyrektorka słupskiego hospicjum" on Spreaker.

Osoby, które chcą wesprzeć Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Słupsku, mogą przekazać 1,5 procent podatku, wpisując w swojej deklaracji podatkowej nr KRS 0000102768.