[AKTUALIZACJA] Bp Dajczak o papieżu Benedykcie XVI: To był jeden z moich ważniejszych przewodników po tajemnicach wiary

2022-12-31 11:44
Papież Benedykt XVI
Autor: Claudio Peri/PAP Papież Benedykt XVI

W wieku 95 lat zmarł emerytowany papież Benedykt XVI. Msza św. w intencji zmarłego w niedzielę w koszalińskiej katedrze.

W wieku 95 lat zmarł emerytowany papież Benedykt XVI. Smutną informację o jego śmierci podał rzecznik Watykanu. Msza św. w intencji zmarłego jutro (w niedzielę) o godz. 10.00 w koszalińskiej katedrze. Eucharystii będzie przewodniczył bp diecezjalny Edward Dajczak, a koncelebrował będzie bp koadiutor Zbigniew Zieliński.

"To był jeden z moich ważniejszych przewodników po tajemnicach wiary"- mówi o zmarłym dziś papieżu Benedykcie XVI biskup koszalińsko- kołobrzeski Edward Dajczak i dodaje, że imponowała mu jego odwaga i pokora.

"To był wybitny teolog. Uczyłem się od niego takiej odważnej i uważnej refleksji o Kościele"- mówi bp koszalińsko- kołobrzeski Edward Dajczak, który spotkał się z papieżem Benedyktem XVI podczas Światowych Dni Młodzieży w Kolonii oraz w czasie wizyty papieża w Polsce.

Listen to "bp koszalińsko- kołobrzeski Edward Dajczak" on Spreaker.

Zamknięty, oddalony od ludzi i surowy- takie wizerunek papieża Benedykta XVI wykreowali niektórzy komentatorzy jego pontyfikatu. Nie znajdowało to odzwierciedlenia w rzeczywistości- uważa ks. dr Wojciech Parfianowicz, który poznał papieża osobiście w czasie studiów w Rzymie.

„Papież Benedykt XVI umarł, ale spuścizna, która po nim została jest wielka i będziemy ją odkrywać jeszcze przez kolejne dekady”- uważa ks. dr Wojciech Parfianowicz, rzecznik kurii biskupiej w Koszalinie i publicysta tygodnika „Gość Niedzielny”.

Listen to "ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik kurii biskupiej w Koszalinie, publicysta "Gościa Niedzielnego"" on Spreaker.

Zdaniem publicysty, książki autorstwa papieża Benedykta XVI, jak „Jezus z Nazaretu”, czy „Duch liturgii” pokazują jego zacięcie biblijne oraz głębię teologiczną.

Pontyfikat papieża Benedykta XVI trwał od 19 kwietnia 2005 roku do 28 lutego 2013 roku, kiedy to złożył rezygnację z posługi biskupa Rzymu. Raz gościł w Polsce jako papież. W 2006 roku odbył pielgrzymkę do Polski. Odwiedził wówczas Warszawę, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Kalwarię Zebrzydowską i Częstochowę. Był to jego dziewiąty pobyt w Polsce, ale pierwszy jako głowy Kościoła katolickiego. 

Papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 o godzinie 9.34 w klasztorze Mater Ecclesiae. 2 stycznia przyszłego roku jego ciało zostanie wprowadzone do bazyliki św. Piotra na Watykanie,gdzie wierni będą mogli się z nim pożegnać.