Brakuje środków na budowę Centrum Opieki Długoterminowej w Koszalinie

2021-12-10 17:27
Centrum Opieki Długoterminowej
Autor: Magda Wanowska-Miksa Centrum Opieki Długoterminowej -na razie prace budowlane idą zgodnie z planem.

Szalejące ceny materiałów budowlanych przełożyły się na wyższe koszty wybudowania Centrum Opieki Długoterminowej przy Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. Początkowo inwestycja miała kosztować 23 mln zł, teraz wykonawca chce 15 procent więcej.

Budowa Centrum Opieki Długoterminowej w Koszalinie jest już na zaawansowanym etapie. Obiekt powstaje przy koszalińskim Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc. Mimo zimowej aury fachowcy nie przerywają prac. Położone są już wszystkie instalacje, a obecnie wstawiane są okna. Na początku nowym roku nastąpi montaż łącznika i wind. Wszystko idzie zgodnie z planem, ale jak to bywa przy wieloletnich inwestycjach pojawiają się problemy. W tym wypadku jest to znaczny wzrost kosztów inwestycji.

-Inwestycja miała kosztować 23 mln zł, ale umowę z wykonawcą podpisywaliśmy dwa lata temu, a więc przed pandemią i przed szalejącą inflacją. W tej chwili każdy, kto prowadzi jakąś budowę wie, jak bardzo poszybowały w górę ceny materiałów budowlanych. W związku z tym wykonawca zwrócił się do nas o podniesienie wynagrodzenia o 15 procent

- mówi Robert Szank, dyrektor Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie.

Wniosek został pozytywnie zaakceptowany przez organ założycielski, czyli Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego. Rozpoczęły się już próby przesuwania środków na płynne dokończenie inwestycji w terminie, a ten zaplanowano na jesień przyszłego roku.

Centrum Opieki Długoterminowej
Autor: Magda Wanowska-Miksa Centrum Opieki Długoterminowej będzie połączone z obecnym szpitalem specjalnym łącznikiem.

W Centrum Opieki Długoterminowej pomoc znajdą pacjenci niesamodzielni z wielonarządowymi schorzeniami. W dwupiętrowym budynku połączonym z obecnym szpitalem specjalnym łącznikiem, będzie 47 łóżek dla pacjentów stacjonarnych z całym zapleczem rehabilitacyjnym na bardzo wysokim poziomie. Z czasem budynek będzie można rozbudować o kolejne dwa piętra i wtedy liczba łóżek zwiększy się do stu.

Listen to "Robert Szank, dyrektor Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie" on Spreaker.