Centralne uroczystości diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej już w ten weekend w Skrzatuszu

2025-09-17 16:58

To będzie wyjątkowy Odpust diecezjalny w Skrzatuszu, związany z jubileuszem 450-lecia obecności Cudownej Piety, która przez ostatnie trzy lata peregrynowała po terenie całej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Uroczystości zaplanowano w niedzielę, 21 września. Dzień wcześniej do Skrzatusza przyjedzie młodzież.

Brama-Dzwonnicy w Skrzatuszu

i

Autor: Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska/ Archiwum prywatne W niedzielę nastąpi poświęcenie Bramy - Dzwonnicy, nowego elementu w architekturze Skrzatusza, która jest symbolem jubileuszu Piety.

Dzień przed głównym odpustem, w sobotę, odbędzie się Skrzatusz Młodych. Spotkanie rozpocznie wprowadzenie Piety i słowo biskupa Krzysztofa Zadarki. Młodzież weźmie udział w warsztatach tematycznych – od pierwszej pomocy, przez warsztaty powołaniowe i biblijne, aż po zajęcia taneczne czy projektowanie mody. Nowością będzie możliwość zapisów poprzez specjalną aplikację- Skrzatusz 2025, która będzie od soboty do pobrania na telefony komórkowe. 

W programie przewidziano także pantomimę Duszpasterstwa Młodzieży, adorację Najświętszego Sakramentu oraz koncert uwielbieniowy zespołu NiemaGOtu. Hasłem przewodnim spotkania jest „Magnificat”, ponieważ tegoroczne uroczystości związane są z jubileuszem 450-lecia obecności Cudownej Piety w sanktuarium.

– Maryja uczy nas wychwalania Boga, a hasło „Magnificat” przypomina, że jubileusz jest powodem do radości

– mówi ks. Krzysztof Szumilas, współorganizator spotkania.

Podczas sobotniego wydarzenia bp Zadarko poświęci również dom „Cenacolo”, powstający w Skrzatuszu jako miejsce wsparcia i formacji. Całość zakończy uroczysta Eucharystia i procesja ze światłem wokół sanktuarium.

Centralnym punktem niedzielnych uroczystości będzie Msza święta o godz. 13.00, której przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski, abp Antonio Guido Filipazzi. Liturgia wyjątkowo rozpocznie się godzinę później niż zwykle, aby umożliwić transmisję w telewizji. 

Uroczystości poprzedzi konferencja i wspólna modlitwa od godz. 11.00. Ważnym momentem będzie także poświęcenie nowej bramy–dzwonnicy prowadzącej na plac pielgrzymkowy.

– Chcieliśmy pozostawić materialny znak jubileuszu obecności Piety Skrzatuskiej, który będzie służył kolejnym pokoleniom. Brama ma pięć dzwonów, które pięknie brzmią i na pewno usłyszą je wierni podczas niedzielnych uroczystości 

– podkreśla ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik kurii biskupiej w Koszalinie.

Na odpust przybędą liczni biskupi, w tym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, a także pielgrzymi z całej diecezji i spoza niej.

– Wiara może być stałą kotwicą w naszym życiu, mimo zmienności losu. Skrzatusz przez 450 lat dawał ludziom nadzieję i pozostaje miejscem, gdzie Maryja działa

– dodaje ks. Parfianowicz.

Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich wiernych. Szczegóły programu dostępne są na stronie diecezji.

Listen to "Ks. Krzysztof Szumilas, jeden z organizatorów Skrzatusza Młodych" on Spreaker. Listen to "ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik kurii biskupiej w Koszalinie" on Spreaker.